Spokojny koniec tygodnia

Piątkowy handel na rynku złotego zaczął się na poziomach znacznie korzystniejszych dla polskiej waluty niż notowanych przez większość czwartkowego handlu.

Spokojny koniec tygodnia
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

23.10.2009 16:10

Piątkowy handel na rynku złotego zaczął się na poziomach znacznie korzystniejszych dla polskiej waluty niż notowanych przez większość czwartkowego handlu.

W porannym handlu za euro płacono 4,1650 złotego, za dolara zaś 2,7720 złotego. Nadal największe znaczenie dla polskiej waluty ma zmieniający się sentyment na rynkach zagranicznych. Powrót indeksów akcyjnych w USA w okolice maksimów oraz notowań pary EURUSD powyżej 1,50 jeszcze w czwartek wieczorem, pozwoliły polskiej walucie na odrobienie wcześniejszych strat. Piątkowe notowania - zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku złotego, były spokojne pomimo znacznej ilości nowych informacji. Bez większego echa przeszły zarówno dane z Polski (nieco słabsza sprzedaż detaliczna, nieco niższa stopa bezrobocia)
, jak i strefy euro (wzrost indeksu Ifo, wyraźna poprawa w zakresie indeksów aktywności - PMI). Rozczarowały dane o PKB Wielkiej Brytanii, ale reakcja ograniczyła się do par walutowych z funtem (stąd m.in. spadek notowań pary GBPPLN z 4,64 do 4,54). Lepsze okazały się wyniki spółki Microsoft, która właśnie wprowadza na rynek nowy system operacyjny. Rynek przyjął je dobrze, ale po otwarciu sesji kasowej w
USA inwestorzy realizowali zyski i w rezultacie złoty nie skorzystał z lepszych informacji podanych przez technologicznego giganta.

Na koniec dnia poznaliśmy jeszcze lepsze od oczekiwań dane z USA. Okazało się, iż we wrześniu sprzedaż używanych domów wzrosła do poziomu 5,57 mln (w skali roku) z 5,09 mln miesiąc wcześniej. Reakcja rynku na tę informację była jednak umiarkowana i nie zmieniła spokojnego obrazu sesji na złotym. Pod koniec piątkowego handlu euro kosztuje 4,1720 złotego, dolar 2,78 złotego, zaś frank 2,7620 złotego.

W przyszłym tygodniu na nastroje inwestorów wpływać będą dane o amerykańskim PKB (czwartek) oraz o nastrojach tamtejszych gospodarstw domowych (Conference Board, wtorek). W cieniu tych danych odbędzie się posiedzenie RPP (decyzja w środę).

Warto zwrócić uwagę, iż złoty do tej pory nie był w stanie odrobić strat z września i pierwszych dni października, spowodowanych czynnikami o charakterze regionalnym (kłopoty Litwy, napięcia polityczne i ogłoszenie większego deficytu w Polsce, wpływ wyprzedaży czeskiej korony). Mimo, iż na rynkach akcji i na parze EURUSD mamy nowe maksima, złotemu brakuje jeszcze sporo do najsilniejszych poziomów wobec euro z sierpnia. Lepiej radzą sobie inne waluty z segmentu rynków wschodzących, choćby węgierski forint, gdzie na parze EURHUF znajdujemy się ciągle blisko tegorocznych minimów.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

złotydolarwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)