Trwa ładowanie...
złoty

Spokojny koniec tygodnia

Piątkowy handel na rynku złotego zaczął się na poziomach znacznie korzystniejszych dla polskiej waluty niż notowanych przez większość czwartkowego handlu.

Share
Spokojny koniec tygodnia
Źródło: X-Trade Brokers
db8ichq

Piątkowy handel na rynku złotego zaczął się na poziomach znacznie korzystniejszych dla polskiej waluty niż notowanych przez większość czwartkowego handlu.

W porannym handlu za euro płacono 4,1650 złotego, za dolara zaś 2,7720 złotego. Nadal największe znaczenie dla polskiej waluty ma zmieniający się sentyment na rynkach zagranicznych. Powrót indeksów akcyjnych w USA w okolice maksimów oraz notowań pary EURUSD powyżej 1,50 jeszcze w czwartek wieczorem, pozwoliły polskiej walucie na odrobienie wcześniejszych strat. Piątkowe notowania - zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku złotego, były spokojne pomimo znacznej ilości nowych informacji. Bez większego echa przeszły zarówno dane z Polski (nieco słabsza sprzedaż detaliczna, nieco niższa stopa bezrobocia)
, jak i strefy euro (wzrost indeksu Ifo, wyraźna poprawa w zakresie indeksów aktywności - PMI). Rozczarowały dane o PKB Wielkiej Brytanii, ale reakcja ograniczyła się do par walutowych z funtem (stąd m.in. spadek notowań pary GBPPLN z 4,64 do 4,54). Lepsze okazały się wyniki spółki Microsoft, która właśnie wprowadza na rynek nowy system operacyjny. Rynek przyjął je dobrze, ale po otwarciu sesji kasowej w
USA inwestorzy realizowali zyski i w rezultacie złoty nie skorzystał z lepszych informacji podanych przez technologicznego giganta.

Na koniec dnia poznaliśmy jeszcze lepsze od oczekiwań dane z USA. Okazało się, iż we wrześniu sprzedaż używanych domów wzrosła do poziomu 5,57 mln (w skali roku) z 5,09 mln miesiąc wcześniej. Reakcja rynku na tę informację była jednak umiarkowana i nie zmieniła spokojnego obrazu sesji na złotym. Pod koniec piątkowego handlu euro kosztuje 4,1720 złotego, dolar 2,78 złotego, zaś frank 2,7620 złotego.

W przyszłym tygodniu na nastroje inwestorów wpływać będą dane o amerykańskim PKB (czwartek) oraz o nastrojach tamtejszych gospodarstw domowych (Conference Board, wtorek). W cieniu tych danych odbędzie się posiedzenie RPP (decyzja w środę).

db8ichq

Warto zwrócić uwagę, iż złoty do tej pory nie był w stanie odrobić strat z września i pierwszych dni października, spowodowanych czynnikami o charakterze regionalnym (kłopoty Litwy, napięcia polityczne i ogłoszenie większego deficytu w Polsce, wpływ wyprzedaży czeskiej korony). Mimo, iż na rynkach akcji i na parze EURUSD mamy nowe maksima, złotemu brakuje jeszcze sporo do najsilniejszych poziomów wobec euro z sierpnia. Lepiej radzą sobie inne waluty z segmentu rynków wschodzących, choćby węgierski forint, gdzie na parze EURHUF znajdujemy się ciągle blisko tegorocznych minimów.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

db8ichq

Podziel się opinią

Share
db8ichq
db8ichq