Społeczeństwo nadal przeciwne obniżaniu składki do OFE
Dokładnie połowa badanych jest przeciwna zmianom w systemie emerytalnym. Decyzję o obniżeniu składki do OFE popiera natomiast 21 proc. - wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu przez CBOS.
Podobne badanie zostało przeprowadzone trzy miesiące wcześniej. Kwartał debaty na temat zmian w OFE nie przełożył się wyraźnie na zmianę opinii badanych. W styczniu odsetek będących za i przeciw reformie wynosił - odpowiednio - 18 i 49 proc.
Najbardziej sceptyczni wobec zmian są osoby ubezpieczone w OFE, a więc te, których dotyczą przyjęte zmiany. Są to głównie właściciele firm, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, jak również wykwalifikowani robotnicy.
Ciekawie wygląda rozbicie osób popierających i przeciwnych zmianom w rozbiciu na partie polityczne. Okazuje się, że przeciwnicy dokonanych zmian przeważają w elektoratach wszystkich najważniejszych partii politycznych.
W porównaniu do badania styczniowego pogorszyło się postrzeganie pracy OFE. Obecnie 38 proc. uważa, że fundusze źle gospodarują powierzonymi im pieniędzmi. Przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych. Poprzednio było to - odpowiednio - 33 i 30 proc.
Z badania wynika, że im osoba jest bardziej wykształcona i sytuowana, tym lepiej ocenia działalność OFE.
Polacy generalnie podchodzą krytycznie do decyzji o obniżeniu części składki przekazywanej do OFE. Ich zdaniem jest ona niekorzystna dla ubezpieczonych w II filarze.
Rząd zdecydował o obniżeniu (z 7,3% do 2,3%) części składki odprowadzanej przez pracujących do otwartych funduszy emerytalnych. Zmiany weszły w życie 1 maja tego roku.