Trwa ładowanie...
d2gf2pg

Spółka z chińskiej grupy Hongbo kupiła działkę pod budowę fabryki w Opolu

Chińska firma Hongbo Clean Energy Europe, która docelowo chce zainwestować w Opolu 100 mln USD w badania i produkcję oświetlenia ledowego, kupiła w piątek działkę pod budowę zakładu. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Pierwszy etap inwestycji pochłonie ok. 78 mln zł.

Share
d2gf2pg

W piątek w opolskim Ratuszu uroczyście podpisano akt notarialny zakupu działki na terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Opolu. Przedstawiciele inwestora odebrali też formalne pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie.

Inwestor z Chin chce wybudować w Opolu zaawansowany technologicznie ośrodek badań i produkcji oświetlenia LED. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczęcie prac nad powstaniem pierwszego budynku o powierzchni ok. 13 tys. m kw. ma nastąpić jeszcze w grudniu tego roku. Znajdą się w nim biura, magazyn oraz nowoczesna hala produkcyjna.

Prezes Hongbo Clean Energy Zixuan You powiedział w piątek, że przed decyzją o budowie zakładu w Opolu inwestor rozważał także inne lokalizacje. "Opole miało silną konkurencję, bo odwiedziliśmy kilka krajów, w tym Niemcy, Francję, Grecję i Czechy oraz duże miasta w Polsce, m.in. Gdańsk i Łódź" - wliczał prezes.

Jego zdaniem kluczowe dla ostatecznej decyzji były rzeczowe i życzliwe rozmowy z władzami Opola oraz przedstawicielami urzędu marszałkowskiego. "To było decydujące. Dziękujemy i prosimy o życzliwość, bo choć działamy na wszystkich kontynentach, to w Opolu jesteśmy nowi" - dodał Zixuan You.

d2gf2pg

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec ocenił, że nawiązanie współpracy z chińskim inwestorem oznacza dla miasta wielowymiarowe zyski - nie tylko zysk ze sprzedaży nieruchomości, ale także przyszłe podatki od nieruchomości i nowe miejsca pracy. Wiceprezydent zapowiedział, że miasto nadal zamierza tworzyć dogodne warunki dla nowych inwestorów.

W czerwcu tego roku gmina Opole i Hongbo Group podpisały deklarację inwestycyjną. Od tego czasu w Opolu pracował zespół przygotowawczy złożony z menedżerów, inżynierów i tłumaczy z Chin, zajmujący się przygotowaniem wymaganych dokumentów i projektów technicznych. W piątek sfinalizowano zakup działki; w ostatnich tygodniach rozpoczęła się też rekrutacja pracowników - jak informowano wcześniej, pracę ma znaleźć ponad sto osób, a produkcja powinna ruszyć w połowie 2017 r.

Przedsięwzięcie ma być podzielone na trzy etapy, a łączne nakłady szacowane są na 100 mln USD.

Grupa Hongbo, której prezydentem jest pani You Yuxian, pochodzi z partnerskiej dla woj. opolskiego chińskiej prowincji Fujian. Deklarację o współpracy z grupą opolscy samorządowcy podpisali podczas czerwcowego Forum Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów - wydarzeń towarzyszących wizycie chińskiej delegacji państwowej w Polsce.

d2gf2pg

Chiński koncern Hongbo to znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także m.in. oświetlenia tuneli, ogrodów, lamp solarnych i barowych. Spółka Hongbo Clean Energy Europe jest powiązana z inną firmą z tej grupy - Hongbo Opto-Electronics Technology Co. Grupa prowadzi działalność w zakresie przemysłu poligraficznego i czystej energii, a także w branży nieruchomości. Zatrudnia ponad 8 tys. pracowników i jest notowana na chińskiej giełdzie.

Firma Hongbo Opto-Electronics Technology Co., której spółką-córką jest opolski inwestor, specjalizuje się w badaniu i rozwoju technologii energooszczędnych produktów oświetleniowych. Jej głównymi produktami są lampy LED stosowane w gospodarstwach domowych, biurach, do oświetlania dróg, zakładów przemysłowych, budynków i ekranów.

W Opolu działa już zakład produkujący żarówki LED, które oświetlają m.in. jeden z symboli miasta - Wieżę Piastowską. Ich producentem jest polska firma Auto Power Electronic.

d2gf2pg

Podziel się opinią

Share
d2gf2pg
d2gf2pg