Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
komentarz giełdowy
17-11-2014 17:16

Spółki zaskakują, indeksy nie - komentarz po sesji

Dzisiejsza sesja była sztandarowym przykładem zachowania rynku z ostatnich wielu miesięcy. Główny indeks pozostawał bowiem względnie stabilny po piątkowym wyskoku i uznać można było, że na rynku wiele się nie dzieje. To jednak nie była prawda, gdyż działo się bardzo dużo.

Spółki zaskakują, indeksy nie - komentarz po sesjiŹródło: WP.PL
d4aigjx
d4aigjx

Te bogate wydarzenia związane były ze zmiennością w notowaniach poszczególnych spółek, z czego wiele wciąż wiązało się z reakcją na publikowane wyniki, których niemała część światło dzienne ujrzała po zakończeniu piątkowej sesji. Same raporty kwartalne były bardzo zróżnicowane, ale ich ogólny oddźwięk nie był najlepszy, czego dobrym obrazem było słabe zachowanie segmentu małych i średnich spółek. Owszem, niektóre spółki zachowywały się dzisiaj bardzo dobrze, ale ich siła przebicia nie była największa. Bardzo podobnie wygląda rynek od początku tego roku – nie brakuje na nim perełek, ale ich siła przebicia pozostaje niewielka. Tym samym średnie WIG250 i mWIG40 straciły dzisiaj na wartości odpowiednio 0,3% i aż 0,8%. Zyskał jedynie WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu »), ale kosmetycznie, gdyż o skromne i nic nie znaczące 0,02%.

Krótko przed zamknięciem główny indeks zyskiwał bardziej i zmiany te były wynikiem nagłego wzrostu w trakcie ostatnich taktów notowań, co było zachowaniem podobnym do tego z piątku. Co ten wzrost odróżniało, to podobnie pozytywna reakcja otoczenia, które w piątek było niesprzyjające. Wydaje się, że zwyżki były reakcją na słowa Mario Draghiego, który w parlamencie europejskim powiedział, że dalsze niekonwencjonalne działania EBC są możliwe i mogłyby objąć zakup obligacji skarbowych. To kolejne kierowanie uwagi na europejskie QE z prawdziwego zdarzenia, na co wielu inwestorów czeka. Wciąż jednak obecne są znaki zapytania nad skutecznością tej strategii, czego dobitnym przykładem był dzisiejszy fatalny i recesyjny odczyt o zmianie PKB w Japonii. Tam polityka druku pieniądza w połączeniu z kwietniową podwyżką podatku od sprzedaży prowadzi kraj na manowce.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d4aigjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aigjx