Trwa ładowanie...
d2pw9cl

Spór o ser feta. Komisja Europejska pozywa Danię

Feta jest tylko grecka - tak od 17 lat wynika z europejskiego prawa. Mimo to nic z przepisów nie robią sobie Duńczycy. Robią za to ser, za który ściga ich Komisja Europejska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Serem feta zajmie się  TSUE.
Serem feta zajmie się TSUE. (iStock.com)
d2pw9cl

Unijne prawo chroni lokalne produkty. To sprawia, że ser feta mogą produkować tylko Grecy, a reszta - nawet jeśli idealnie ich naśladują - muszą "kombinować" z nazwą. Duńczycy się tym jednak nie przejmują i ściągnęli na siebie gniew Komisji Europejskiej - donosi portal wiadomoscihandlowe.pl.

KE skierowała nawet przeciwko Danii skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To efekt wieloletnich wezwań o zaprzestanie naruszanie prawa.

d2pw9cl

"Dania nie tylko łamie unijne prawo, ale także utrudnia negocjacje handlowe między UE a krajami trzecimi w zakresie dwustronnych umów na temat wzajemnej ochrony znaków towarowych i produktów regionalnych. Zakłóca to skuteczną promocję unijnych produktów poza wspólnym rynkiem" - czytamy w komunikacie KE.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Co takiego wyjątkowego jest w serze feta? Jak czytamy w Wikipedii, "produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi maksymalnie 30 proc. mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące, szczegółowe wymogi technologii i kwalifikacje personelu zostały w Grecji prawnie unormowane i podlegają częstej kontroli".

d2pw9cl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2pw9cl

d2pw9cl
d2pw9cl