Trwa ładowanie...

Spore spadki na Wall Street także z powodu obaw o strefę euro

Giełdy w USA spadały w poniedziałek mocno i osiągnęły najniższy poziom od miesiąca po słabszym od oczekiwań odczycie wskaźnika aktywności w amerykańskiej gospodarce NAI. Słabe nastroje na rynku to również efekt obaw o dalszą eskalację kryzysu zadłużenia w Europie.

Spore spadki na Wall Street także z powodu obaw o strefę euroŹródło: Jupiterimages
d2adfvr
d2adfvr

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 130,78 pkt. (1,05 proc.) do 12.381,26 pkt.

Indeks S&P 500 stracił 15,90 pkt. (1,19 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.317,37 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 44,42 pkt. (1,58 proc.) i spadł do poziomu 2.758,90 pkt.

Indeks NAI (National Activity Index) przygotowywany przez Bank Rezerw Federalnych z Chicago spadł w kwietniu do minus 0,45 pkt z plus 0,32 pkt w marcu po korekcie. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie plus 0,20 pkt.

d2adfvr

- Główną przyczyną obecnych spadków jest połączenie globalnego wyhamowywania gospodarki i zwiększenie zagrożenia ze strony Europy - ocenił Paul Zemsky z banku ING W nowym Jorku.

- W przypadku indeksu S&P 500 najbliższa walka rozegra się o poziom 1.295 punktów - powiedział Andrew Burkly, szef analityków rynku akcji Brown Brothers Harriman. Jego zdaniem, indeks nie zdoła obronić tego wsparcia, a tegoroczne minimum zanotuje na 1.230 pkt. Później handel na giełdzie cechować będzie duża zmienność, ale S&P nie da rady wejść powyżej poziomu 1.350 pkt.

Inni analitycy są nastawieni nieco bardziej optymistycznie.

- Przeczucie mówi mi, że póki co jest jeszcze za wcześnie, by bić na alarm. Gdy pilot w samolocie zapowiada, że zbliżamy się do strefy turbulencji i trzeba pozapinać pasy bezpieczeństwa, to nie oznacza to jeszcze wcale, że należy przygotowywać spadochrony i gromadzić się przy wyjściu - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w agencji Standard & Poor's.

d2adfvr

Ze spółek spadały akcje niedawnego debiutanta, firmy LinkedIn. Już na następnej sesji inwestorzy będą mogli sprzedawać akcje tej spółki na krótko. W dniu swego debiutu na Wall Street akcje LinkedIn zyskały ponad 100 proc.

Akcje czołowego producenta ciężkiego sprzętu budowlanego i górniczego Caterpillar Inc. straciły 2,3 proc. Spadały też papiery Coca Coli - o 1,2 proc.

Lekko spadały akcje Campbell Soup pomimo podniesienia im rekomendacji do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków S&P Equity.

Kilka procent zyskiwały akcje Mosaic, gdyż JPMorgan podniósł ich rekomendację do "przeważaj".

d2adfvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2adfvr