WP

Sposób na wyższą emeryturę. Opłaca się popracować dłużej

Chcesz dostawać wyższą emeryturę? Musisz dłużej popracować. ZUS na życzenie „Faktu” wyliczył, że jeśli wstrzymamy się z przejściem na emeryturę o 5 lat, nasz świadczenie wzrośnie o ponad połowę:: z 2300 zł do 3900 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W czasach dobrej koniunktury opłaca się opłaca się opóźnić moment odejścia na emeryturę ze względu na wysoką waloryzację składek.
W czasach dobrej koniunktury opłaca się opłaca się opóźnić moment odejścia na emeryturę ze względu na wysoką waloryzację składek. (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
WP

Po obniżeniu wieku emerytalnego najczęściej wypłacana emerytura w Polsce to 1065 zł brutto, czyli 906 zł. na rękę – czytamy w dzienniku. Trzeba przyznać, że trudno za tę kwotę przeżyć miesiąc.

Można ją jednak podwyższyć. Wystarczy o kilka lat opóźnić przejście na emeryturę. Oddział ZUS-u w Zabrzu wyliczył, że kobieta, która w tym roku nabywa prawa emerytalne i przysługuje jej 2,3 tys. zł emerytury, po roku może mieć już 2,7 tys. zł.

Jeśli popracuje dwa lata dłużej, jej świadczenie wzrośnie do ponad 2,9 tys. zł., a po 5 latach – ponad 3,9 tys. zł.

WP

- Każdy dodatkowy rok pracy to zwiększenie emerytury nawet o kilkanaście procent – tłumaczy na łamach „Faktu” Jeremy Mordasewicz, ekspert ds. ZUS. – Zawdzięczamy to waloryzacji naszego kapitału emerytalnego, który zgromadziliśmy w ZUS. W ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił 8 proc. W czasach dobrej koniunktury opłaca się opłaca się opóźnić moment odejścia na emeryturę ze względu na wysoką waloryzację składek. Osoby, które zgromadziły w ZUS 500 tys. zł kapitału emerytalnego, miały w ubiegłym roku dopisane 40 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

WP
WP
WP