WP

Waloryzacja emerytur: Podwyżki dla emerytów od marca. Pomysłów na dodatkowe pieniądze dla seniorów nie brakuje

Od 1 marca ponad 8 mln Polaków dostanie podwyżkę. W tym roku waloryzacja emerytur będzie kwotowo-procentowa. To jednak nie koniec. OPZZ chce wprowadzenia emerytur małżeńskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emeryci podwyżki dostaną jak co roku - w marcu
Emeryci podwyżki dostaną jak co roku - w marcu (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
WP

O 70 zł więcej miesięcznie - czyli na rękę ok. o 56 zł więcej - będą dostawać emeryci pobierający teraz świadczenia od minimalnego, czyli 1100 zł, do 2500 zł brutto. Wyższe emerytury mają zostać podniesione o 2,86 proc.

Zobacz także: Inspekcja Pracy czuwa nad tworzeniem PPK. "Nie róbmy z pracodawców demonów"

WP

Z kolei osoby, które nie mają wypracowanego stażu, a w związku z tym nie mają prawa do minimalnej emerytury, mogą liczyć na bardzo niewielkie podwyżki. W Polsce jest to 250 tys. ludzi.

WP.PL
Podziel się

Na podwyżkę świadczeń zaplanowano 6,5 mld zł, ale - jak podaje "Fakt" - będzie kosztować pół miliarda zł mniej. Gazeta przypomina, że minister rodziny Elżbieta Rafalska zapewniała, że waloryzacja nie jest jej ostatnim słowem, jeśli chodzi o wsparcie seniorów w tym roku.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2019. Sprawdź, o ile więcej dostaniesz

WP

"Fakt" dodaje, że wciąż żywy jest pomysł wypłacania osobom z najniższymi świadczeniami jednorazowych dodatków. Przedstawia również postulat OPZZ, by w przypadku waloryzacji świadczeń brać pod uwagę inflację i realny wskaźnik wzrostu płac, który zdaniem związkowców powinien zostać podniesiony. Co więcej, OPZZ chce wprowadzenia emerytur małżeńskich. Miałyby polegać one na tym, by po śmierci małżonka drugi mógł otrzymywać swoją emeryturę i dodatkowo 20 proc. świadczenia zmarłego męża lub żony. Dziś może wybierać: czy chce pobierać swoją emeryturę czy 85 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka.

Zobacz także: Emerytury 2019. Waloryzacji świadczeń już od 1 marca. Sprawdź, ile wyniesie podwyżka rent i emerytur

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP
WP