Trwa ładowanie...
d14vtqo

Spotkanie ministra infrastruktury z sekretarzem generalnym IMO (komunikat)

...

d14vtqo
d14vtqo

07.07. Warszawa (PAP) - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

Polska jest krajem nierozerwalnie związanym z morzem, o długich tradycjach morskich, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom ludzi morza - powiedział 7 lipca br. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Efthimiosem E. Mitropoulosem. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie resortu, uczestniczyła również Podsekretarz Stanu w MI Anna Wypych-Namiotko.

Sekretarz E. Mitropoulos podziękował Polsce za poparcie dla działań Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zwrócił uwagę, że Polska ratyfikowała zdecydowaną większość konwencji morskich IMO oraz wskazał na konieczność przyspieszenia prac nad ratyfikacją Konwencji o wodach balastowych. W nawiązaniu do wizyty w Trójmieście, która odbyła się w dniach 5-6 lipca br. pogratulował wysokich osiągnięć w szkoleniu przyszłych kadr morskich w Polsce, a także ośrodków szkoleniowych prezentujących najwyższe standardy światowe w szkoleniu oficerów dla floty handlowej (m.in. Akademia Morska w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej).

Minister C. Grabarczyk oraz Sekretarz E. Mitropoulos uznali za konieczne kontynuowanie działań służących ochronie środowiska w duchu polityki zainicjowanej Ramową Konwencją ONZ ws. Zmian Klimatu oraz Protokołem z Kioto. Sekretarz E. Mitropulos wspomniał, że obecnie przepisy z zakresu redukcji emisji gazów cieplarnianych z żeglugi opracowywane są przez Komitet Ochrony Środowiska Morskiego IMO oraz zaznaczył, że ekologiczny wymiar transportu morskiego przyniesie korzyści zarówno współczesnym jak i przyszłym pokoleniom. Minister C. Grabarczyk wyraził poparcie dla wszelkich działań na rzecz skutecznego i ekonomicznego transportu morskiego, zdrowego dla środowiska i człowieka.

d14vtqo

Sekretarz E. Mitropoulos zaprosił Ministra C. Grabarczyka do udziału w listopadowym Zgromadzeniu Ogólnym IMO. Rozmówcy zadeklarowali chęć przyszłej współpracy w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej.


Minister Infrastruktury jest Przewodniczącym Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, powołanego przez Premiera 17 września 2008 r. Sekretarz Generalny IMO to symbol najwyższej władzy prawodawczej dla wszystkich osób uczestniczących w międzynarodowym obrocie żeglugowym. Obecny Sekretarz Generalny Efthimios E. Mitropoulos pełni tę funkcję już drugą kadencję.

Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization - IMO) jest wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Została utworzona w 1959 r. Zrzesza 171 państw świata, w tym trzy państwa stowarzyszone.

d14vtqo

W ramach Organizacji tworzone są akty prawa międzynarodowego publicznego - wielostronne konwencje międzynarodowe obejmujące swoim zakresem bezpieczeństwo morskie, ochronę morza przed zanieczyszczeniami ze statków oraz usprawnienie nawigacji. Konwencje międzynarodowe, po ratyfikacji przez państwa członków IMO, mają moc obowiązującą w systemach prawa krajowego państw członków IMO a także stosowanie ich przepisów jest wymagane od wszystkich statków świata zawijających do portów państw członków IMO.

Polska jest członkiem IMO prawie od samego początku istnienia tej organizacji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

d14vtqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vtqo