Spowolnienie gosp. i spadek presji infl. skłoniły RPP do głębszej obniżki stóp w I (opis)

19.2.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w styczniu
stopy proc. o 75 pb biorąc pod uwagę sygnały silniejszego i
następującego szybciej niż oczekiwano osłabienia...

19.2.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w styczniu stopy proc. o 75 pb biorąc pod uwagę sygnały silniejszego i następującego szybciej niż oczekiwano osłabienia aktywności w gospodarce światowej i polskiej oraz dalszy spadek presji inflacyjnej - wynika z minutes.

Na posiedzeniu złożono wnioski o obniżenie stóp procentowych o 25 pb, o 50 pb, oraz o 75 pb. Przyjęto wniosek o obniżenie stóp procentowych o 75 pb, w związku z czym pozostałe wnioski o obniżenie stóp nie były przedmiotem głosowania.

W większości byli członkowie Rady, zdaniem których w obliczu szybkiego pogarszania się perspektyw krajowego wzrostu gospodarczego należy jak najszybciej obniżyć stopy procentowe do poziomu wspierającego aktywność gospodarczą w Polsce.

"Znaczące obniżenie stóp procentowych NBP - zdaniem tych członków Rady - będzie przeciwdziałać ograniczaniu akcji kredytowej banków, a w konsekwencji zbyt silnemu osłabieniu popytu krajowego" - napisano w styczniowych minutes.

Ponadto argumentowali oni, że decyzje Rady ukierunkowane na wspieranie wzrostu PKB w obliczu spadku presji inflacyjnej mogą oddziaływać w kierunku umocnienia kursu złotego.

ZWOLENNICY STOPNIOWYCH OBNIŻEK W MNIEJSZOŚCI

Część członków Rady była zdania, że redukcja stóp procentowych powinna następować stopniowo, a jej skala na styczniowym posiedzeniu powinna być mniejsza niż w grudniu 2008 r., szczególnie biorąc pod uwagę zmniejszenie restrykcyjności polityki pieniężnej wynikające ze znaczącej deprecjacji kursu złotego.

"Zdaniem tych członków Rady, zbyt silna redukcja stóp NBP na bieżącym posiedzeniu stwarza ryzyko dalszej deprecjacji kursu walutowego, co przemawia za stopniowym dostosowaniem stóp procentowych" - napisano.

"Ponadto, członkowie ci wskazywali, że zbyt silna obniżka stóp na bieżącym posiedzeniu może nadmiernie zwiększyć oczekiwania rynku dotyczące łącznej skali redukcji stóp" - dodano.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanserpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)