Sprawdź, kiedy masz swoje święto!

Choć Polacy są jednym z najczęściej świętujących narodów w Europie, większość z nas nie ma zielonego pojęcia o tym, że swoje święta mają także prawie wszystkie grupy zawodowe

Sprawdź, kiedy masz swoje święto!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.05.2011 | aktual.: 16.05.2011 11:09

Choć Polacy są jednym z najczęściej świętujących narodów w Europie, większość z nas nie ma zielonego pojęcia o tym, że swoje święta mają także prawie wszystkie grupy zawodowe. Wszyscy wiemy, że 4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika, czyli słynną Barbórkę. 1 maja z kolei to święto wszystkich robotników. A kiedy kwiaty mogą dostać np. pielęgniarki?

Sprawdźmy! W styczniu świętują dziennikarze (24 stycznia), sekretarki i asystentki (25 stycznia) i celnicy (26 stycznia). Pierwszy miesiąc w roku jest pod względem zawodowych uroczystości raczej skromny.

Mniej pracowniczych świąt jest tylko w lutym. 2 dnia tego miesiąca świętować powinni handlowcy. Znając specyfikę tego zawodu, można przypuszczać, że bawić by się mogli tylko wtedy, gdy 2 lutego przypadnie w niedzielę. W pozostałe dni muszą przecież handlować, handlować, handlować! Ważna uroczystość jest 3 marca. To Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Rybacy i marynarze świętują podczas Dnia Morza (17 marca). Sześć dni później warto przynieść kwiatek znajomym meteorologom, a 29. pracownikom przemysłu metalowego. W tzw. międzyczasie (27 marca) warto wybrać się do teatru. Koniecznie z kwiatami - bo to Dzień Aktora. Bardzo oficjalne okazje czekają nas na początku kwietnia: 5 kwietnia to Dzień Leśnika i Drzewiarza, a 7 kwietnia jest Dniem Pracownika Służby Zdrowia. Pięć dni później (12 kwietnia) możemy hucznie uczcić lotników i kosmonautów (jeżeli takowych znamy).

16 kwietnia lepiej nie świętować "hucznie", bo to Dzień Sapera, nie wiadomo z jakiego powodu obchodzony jednocześnie z Dniem Włókniarza. Sekretarki są chyba najbardziej poważaną grupą zawodową. Świętują bowiem 25 kwietnia, a przecież swoje święto mają także 25 stycznia. W ich przypadku jest chyba tak, jak z imieninami. Te urodzone po kwietniu świętują w styczniu, a pozostałe cztery miesiące później. Drogowcy i pracownicy transportu mogą dostać medale za swoją pracę 26 kwietnia, a tancerze 29 kwietnia. Czwarty maja to z kolei jest święto potrójne: Dzień Strażaka, Dzień Hutnika i Dzień Kominiarza. Zaraz po nich - 5 maja to świętują położnicy i (ponownie) leśnicy i drzewiarze. 8 maja szampan powinien lać się tam, gdzie najczęściej się nie leje, czyli w bibliotekach, a wspomniane na początku pielęgniarki obdarowywane są kwiatami 12 maja, dwa dni przed farmaceutami i budowlańcami.

21 maja mamy Dzień Strażaka, ale prawdziwa zagadka czeka nas 25 maja. Otóż tego dnia świętują piwowarzy, mleczarze oraz... stemplarze! Kim oni są? Otóż to rzemieślnicy zajmujący się wyrobem pieczątek. Czwarty dzień czerwca jest Dniem Drukarza. Trzy tygodnie później przypada Dzień Stoczniowca, a 29 czerwca, czyli na początku wakacji świętują ci, od których często zależy nasze bezpieczeństwo, czyli ratownicy WOPR! 2 lipca to święto znienawidzonych często przez kibiców dziennikarzy sportowych, 24 - cieszących się jeszcze gorszą opinią (u kibiców rzecz jasna) policjantów, a 15 sierpnia - Dzień Żołnierza. I na tym kończą się wakacyjne jubileusze.

Pierwszą po wakacjach, świętującą grupą zawodową nie są jednak nauczyciele, którzy swój dzień mają 5 października (światowy) i 6 października (międzynarodowy). Wcześniej (13 września) przypada - niegdyś obchodzony z dużą pompą - Dzień Kolejarza. We wspomnianym już przy okazji nauczycieli, październiku, świętują też lekarze (1 października) i pracownicy łączności oraz pocztowcy (18 dnia tego miesiąca). Listopad to martwy sezon. Nic dziwnego - kto chciałby świętować w tak depresyjnym okresie? Chyba tylko kolejarze i tramwajarze, którzy bawią się 25 listopada. Co innego grudzień. Zaczyna się od wspomnianej już Barbórki, czyli obchodzonego 4 grudnia święta górników. Sześć dni później wypada Dzień Odlewnika, a 13 grudnia - księgarza. Spamiętać się tego nie da, jeśli więc zamierzamy zacząć celebrować zawodowe uroczystości, trzeba sobie zrobić karteczki dla pamięci. Kiedy złożymy już wszystkim życzenia, czyli po Nowym Roku, spokojnie możemy je wyrzucić. Kiedy? Najlepiej 8 stycznia, kiedy obchodzimy Dzień Sprzątania
Biurka.

AD/MA

polacykarierapracownicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)