Sprzedaż akcji PKO BP przez Skarb Państwa bez znaczącego wpływu na kurs (opinia)
18.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków kurs PKO BP od dawna zawiera w sobie ryzyko podaży akcji i nie spodziewają się znacznego spadku ceny w związku ze sprzedażą części...
18.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków kurs PKO BP od dawna zawiera w sobie ryzyko podaży akcji i nie spodziewają się znacznego spadku ceny w związku ze sprzedażą części pakietu przez Skarb Państwa. Analitycy uważają, że w obecnych warunkach resortowi może udać się uplasowanie oferty.
TOMASZ BURSA, IPOPEMA SECURITIES:
"Myślę, że kurs zawiera już w sobie ryzyko podaży akcji, bank od kilku miesięcy był notowany z dyskontem do sektora, co nie było fundamentalnie uzasadnione. Nie sądzę, żeby tu jakiś ruch cenowy był znaczny w dół.
Spodziewałem się jednak, że będzie próba robienia SPO z prospektem i inwestorami indywidualnymi, ale to jednak zajęłoby trochę czasu. Być może Skarb spodziewa się, że koniunktura będzie gorsza w kolejnych miesiącach i nie chciał ryzykować. Zrobienie tej transakcji przybliża znacznie wykonanie potrzeb budżetowych na ten rok.
Teraz jest taki moment, że może się udać uplasować taką ofertę".
Jak podało PAP we wtorek źródło rynkowe, Skarb Państwa chce sprzedać w accelerated book building 90 mln akcji PKO BP dających 7,2 proc. głosów na WZ spółki. Pricing będzie jutro i zapewne potrwa do godz. 16-17, żeby mogli zapisać się inwestorzy z USA. Na pozostałe akcje Skarb Państwa deklaruje lock-up 180 dni.
Wcześniej agencja Bloomberg informowała, że MSP zamierza sprzedać pakiet akcji PKO BP za równowartość 880 mln USD.
Koordynatorem procesu będzie Goldman Sachs.
Z wyliczeń PAP wynika, że według kursu akcji spółki z wtorkowego zamknięcia (33,32 zł), pakiet sprzedawany przez Skarb Państwa kosztowałby około 2,998 mld zł.
Minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski, pytany niedawno o prywatyzację PKO BP i PZU poinformował, że sprzedaż pakietów akcji tych spółek nastąpi do końca 2013 roku. Jednocześnie ministerstwo nie wyklucza sprzedaży akcji tych spółek w każdej chwili.
Zgodnie z "Planem prywatyzacji na lata 2012-2013 r." Ministerstwo Skarbu Państwa planuje dalszą prywatyzację 5 spółek z branży finansowej. Resort chce m.in. zmniejszyć zaangażowanie w PKO BP do poziomów pozwalających utrzymać władztwo korporacyjne.
Skarb Państwa posiada 512.406.277 akcji PKO BP, które stanowią 40,99 proc. kapitału zakładowego spółki i głosów na jej walnym. Kolejne 10,25 proc. (128.102.731 akcji) jest w posiadaniu Banku Gospodarstwa Krajowego. (PAP)
kuc/ asa/