Sprzedaż nowych samochodów osobowych we IX wzrosła o 12,1 proc. rdr - Samar

06.10. Warszawa (PAP) - We wrześniu 2010 roku sprzedano 27.908 nowych samochodów osobowych, czyli o 12,13 proc. więcej, niż rok wcześniej oraz o 23,35 proc. więcej niż w sierpniu -...

06.10. Warszawa (PAP) - We wrześniu 2010 roku sprzedano 27.908 nowych samochodów osobowych, czyli o 12,13 proc. więcej, niż rok wcześniej oraz o 23,35 proc. więcej niż w sierpniu - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

W okresie styczeń - wrzesień 2010 dealerzy i producenci sprzedali 233.326 samochodów, o 2,58 proc. mniej niż w rok wcześniej.

"Lepsze wyniki uzyskane przez producentów w miesiącu (wrześniu - PAP) przyczyniły się do poprawy wyników skumulowanych, chociaż wciąż odniesione do rezultatów uzyskanych w analogicznym okresie 2009 roku wykazują spadek.(...) Pomimo utrzymującego się spadku, wynik ten należy uznać za dobry, gdyż jeszcze miesiąc wcześniej spadek oscylował wokół poziomu 5 proc." - napisano w komentarzu.

"Obserwowana poprawa to efekt oddziaływania na rynek kilku czynników, wśród których najistotniejsze wydają się być: zapowiedź zmian w podatku VAT, dotyczących zarówno klientów instytucjonalnych, jak i osób fizycznych kupujących auta do prywatnego użytku, a także wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co wg zapowiedzi mediów może się wiązać z ewentualną podwyżką cen oferowanych samochodów. Co prawda, już dziś w ofercie producentów znajdują się auta spełniające wymagania określone najnowszą normą i ich cena nie odstaje zbytnio od cen innych, konkurencyjnych aut na rynku, jednak wiele osób obawia się podwyżki, co jest istotnym argumentem na rzecz przyspieszenia decyzji o zakupie" - dodano.

Według instytutu Samar niepewna sytuacja gospodarcza potwierdzona działaniami rządu w zakresie poszukiwania możliwości zwiększenia dochodów budżetowych oraz niezbyt korzystny kurs euro do złotego wydaje się mieć zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Zgodnie z komunikatem istotną rolę w obserwowanym wzroście odgrywają firmy, czyli tzw. klienci instytucjonalni.

"Ich udział w rynku znacząco się zwiększył. Na koniec sierpnia kupili oni niemal 55 proc. wszystkich sprzedanych przez producentów aut. Dziś ten udział może być nawet nieco wyższy, gdyż sprzedaż aut +z kratką+, istotnego produktu, znajdującego się w ofercie producentów, zwiększa się" - napisano.

"Zmiany zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów w istotny sposób ograniczą korzystną ofertę aut dla przedsiębiorców, zapewniającą możliwość odpisu pełnej wartości podatku VAT. Dlatego też wiele firm, szczególnie małych, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, chcąc skorzystać z okazji zakupu tańszego samochodu przyspieszyło decyzję zakupową. +Auta z kratką+, czyli samochody osobowe posiadające homologację ciężarową uprawniającą do wspomnianego już odpisu, stanowią obecnie ponad 53 proc. wszystkich samochodów zakupionych przez przedsiębiorców" - dodano.

"Ponad 60 proc. samochodów zakupionych / pozyskanych przez przedsiębiorców sfinansowały firmy leasingowe i wynajmu długoterminowego. Niemal 30 proc. aut przedsiębiorcy kupili za gotówkę lub sfinansowali kredytem. Zakupy dealerów stanowiły niecałe 9 proc. całości sprzedaży na rynek polski, natomiast zakupy producentów 1,4 proc." - czytamy

SPADEK SPRZEDAŻY W 2011 ROKU

Samar podaje, że obserwowany aktualnie wzrost zakupów poprzedzających zmiany w prawie będzie stanowił istotny problem w roku przyszłym.

"Znaczne ograniczenia w korzystnej ofercie dla przedsiębiorców oraz wcześniejsze zakupy realizowane w tym roku, będące swoistą ucieczką przed podwyżką kosztów, staną się podstawą spadku sprzedaży w roku 2011. Według prognoz liczba samochodów zarejestrowanych na rynku polskim w ciągu roku może zmniejszyć się nawet do poziomu 250 tysięcy sztuk. Na razie jednak można się spodziewać, że wynik tegoroczny przekroczy poziom notowany w roku ubiegłym, który wyniósł ponad 320 tysięcy sprzedanych samochodów" - napisano w komunikacie.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansesamarmotoryzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)