Sprzedaż przemyconych lub podrobionych papierosów wzrosła o 13% r/r w 2015 r.
Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Sprzedaż przemyconych bądź podrobionych papierosów w Polsce w 2015 roku wyniosła 7,4 mld sztuk i była większa o 13% niż w roku 2014, wynika z raportu SUN przygotowanego przez KPMG.
15.06.2016 | aktual.: 15.06.2016 14:23
Jak wynika z opublikowanych danych, sprzedaż legalnych papierosów w Polsce w 2015 roku wyniosła 41,2 miliarda sztuk i była o 2% niższa niż w roku poprzednim. Konsumpcja papierosów legalnych spadła o 800 milionów sztuk, a konsumpcja papierosów z przemytu wzrosła o 800 milionów sztuk.
"Wzrost szarej strefy na rynku papierosów spowodowany jest głównie większym przemytem tzw. ?illicit White" pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Papierosy ?illicit White" są legalnie wyprodukowane w kraju produkcji (np. Białoruś), ale z myślą o nielegalnym eksporcie do UE. Illicit White nie posiadają żadnych znaków akcyzy" - czytamy w raporcie.
Największy wzrost nielegalnego rynku spowodował przemyt papierosów z Ukrainy, praktycznie z poziomu zerowego do 1,3 mld sztuk. Ceny papierosów są tam o przeszło 80% niższe niż w Polsce (niższa akcyza oraz deprecjacja hrywny). W 2015 r. strona Polska wydała obywatelom Ukrainy 762 tys. wiz pracowniczych, podano także.
"Odnotowano również duży spadek przemytu papierosów z Polski do innych krajów UE, w szczególności do Niemiec, spadek wyniósł około 900 milionów sztuk. Przemyt papierosów z Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł około 1,4 miliarda sztuk i był na podobnym poziomie co w roku poprzednim" - czytamy także.
Według KPMG, konsumpcja papierosów podrabianych w Polsce (na poziomie 850 mln szt.) jest na podobnym poziomie co w roku poprzednim. Liczne sukcesy polskich służb związanych z likwidowaniem nielegalnych fabryk papierosów nie ograniczyły w znaczący sposób konsumpcji podrabianych papierosów w Polsce, ale zapewne uchroniły rynek krajowy i unijny przed wzrostem konsumpcji tzw. podróbek.
Raport SUN przygotowany przez KPMG analizuje przemyt podrabianych i przemycanych gotowych papierosów do i w Unii Europejskiej. Nie uwzględnia szarej strefy na rynku tytoniu do palenia, z którego również wytwarzane są nielegalne produkty.
(ISBnews)