Sprzedaż spółek zależnych LOT‑u nie stanowiła pomocy państwa
KE nie doszukała się naruszenia przepisów unijnych przy sprzedaży spółek zależnych LOT-u. KE uznała, że sprzedaż LOT Services, LOT Catering oraz LOT Aircraft Maintenance Services została przeprowadzona na warunkach rynkowych i nie zawierała pomocy państwa.
Od 2009 r. LOT jest w trakcie restrukturyzacji. Spółka próbuje poprawić swoją sytuację finansową m.in. przez sprzedaż spółek zależnych i skoncentrowanie się na swojej głównej działalności, czyli transporcie pasażerskim i towarowym.
Postępowanie wszczęte przez Komisję Europejską dotyczyło sprzedaży LOT Services (świadczącej usługi obsługi naziemnej), LOT Catering i LOT Aircraft Maintenance Services (świadczącej usługi obsługi technicznej samolotów).
Spółki te - jak podała we wtorkowym komunikacie KE - zostały nabyte przez podmioty państwowe z pominięciem procedury otwartego i przejrzystego przetargu. Komisja musiała się upewnić, że sprzedaż nie zawierała ukrytych dotacji na rzecz LOT-u.
KE zbadała warunki transakcji, szczególnie cenę zakupu oraz wyceny spółek sporządzone przed transakcją. Na tej podstawie stwierdziła, że sprzedaży dokonano zgodnie z warunkami, jakie zaakceptowałby prywatny podmiot działający na warunkach rynkowych (test prywatnego inwestora - TPI). "Sprzedaż nie zawierała więc elementu pomocy państwa" - konkluduje KE.
Interwencje publiczne w przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą mogą zostać uznane za wolne od pomocy państwa w rozumieniu przepisów UE, gdy są one przeprowadzane na warunkach, jakie zaakceptowałby prywatny podmiot działający na warunkach rynkowych.
W przypadku gdy nie są spełnione warunki testu prywatnego inwestora, interwencja publiczna stanowi pomoc państwa, ponieważ przynosi beneficjentowi dodatkowe korzyści ekonomiczne, których nie mają jego konkurenci. Komisja przystępuje wówczas do oceny, czy pomoc taką można uznać za zgodną ze wspólnymi zasadami UE, które dopuszczają niektóre rodzaje pomocy.