Srebrny walec zachwycił w Cannes
Premiera ostatecznego projektu 220-metrowego wieżowca Warsaw Spire, jednego z najwyższych budynków Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt był jednym z najgłośniejszych debiutów na Międzynarodowych Targach Branży Nieruchomości MIPIM w Cannes. Przedstawiony przez belgijską firmę Ghelamco srebrny walec, który stanie na Twardej niedaleko hotelu Hilton, przyćmił pozostałe polskie projekty.
Odwrócił też uwagę od drugiej poważnej inwestycji Ghelamco w Warszawie - budynku Senator, który wyrośnie w miejscu dawnego Banku Polskiego, słynnej reduty powstańczej przy Bielańskiej. Dziś to jedynie podziurawione kulami świadectwo wojennych strat Warszawy. Na targach ujawniono, że projekt Senatora nie przewiduje wyburzenia pozostałości, ale ich renowację, a nowy budynek ma nawiązywać do przedwojennego projektu. Prace nad Senatorem ruszą jeszcze w tym roku, jednocześnie z budową Warsaw Spire.
Projektem rewitalizacji terenu dawnej Fabryki Wódek "Koneser" przy ul. Ząbkowskiej pochwaliła się firma BBI Development. Na przełomie 2013 i 2014 r. Koneser ma się zamienić w tętniące życiem miasto w mieście. Powstaną tu modne lofty, restauracje i centra kultury. Ta sama firma wybuduje handlowo-biurową trójkątną wieżę w miejscu zburzonego Supersamu w pobliżu placu Unii Lubelskiej. Budynek, który otaczać mają pięciopiętrowe bloki, gotowy będzie na przełomie 2012 i 2013 r.
Ghelamco i BBI Development znalazły się wśród ponad 150 firm i przedstawicielstw z Polski, które zaprezentowały we Francji swoje budynki i projekty. Nasz kraj był w tym roku wyjątkowo silnie reprezentowany jako gość honorowy targów. Ten zaszczytny tytuł przypadł nam jako jedynemu krajowy Unii Europejskiej, który w zeszłym roku zanotował wzrost gospodarczy.
Obok wystawców prywatnych swoje stoiska miało na targach 40 polskich miast. Delegacja Warszawy, której przewodniczył wiceprezydent miasta Janusz Kochaniak, pokazała swoje flagowe inwestycje. Goście z całego świata mogli zobaczyć plany drugiej linii metra, Stadionu Narodowego, mostu Północnego, a także wydarzeń kulturalnych takich jak Rok Chopinowski .
- Na targach Warszawa oprócz już realizowanych inwestycji pokazała także te planowane jak węzeł przy ul. Łopuszańskiej, budowa Nowolazurowej i projekt "Piwnice staromiejskie", czyli remont piwnic w 11 zabytkowych kamienicach na Starym Mieście. Zależy nam, by wypromować miasto, pokazać je z jak najlepszej strony - wylicza Magdalena Jadziewicz z urzędu miasta.
Warszawska delegacja chce zainteresować potencjalnych inwestorów planami przyszłych projektów, m.in. 14 działek pod zabudowę mieszkaniową, biurową, gastronomiczną i kulturalną. Do najciekawszych z nich należą rozległe tereny przy Wybrzeżu Gdyńskim, przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Duracza, teren przy ul. Połczyńskiej, obejmujący 15 tys. mkw. oraz kamienica czynszowa przy ul. Złotej 83 wpisana do rejestru zabytków. - Te tereny nie będą wystawione na sprzedaż, ale na przetargi - mówi Jadziewicz. - Oferta skierowana do potencjalnych koncesjonariuszy, którzy mogli być naszymi partnerami inwestycyjnymi.
Targi na francuskim Lazurowym Wybrzeżu potrwają do piątku. Przez ten czas warszawscy wystawcy chcą skusić jak najwięcej międzynarodowych inwestorów.