Stabilizacja notowań, EBC nie zaskoczyło
Po ostatniej fali wyprzedaży polskiej waluty notowania głównych par z PLN stabilizują się. Złoty względem dolara znajduje się obecnie na poziomie, który był obserwowany na wczorajszym zamknięciu, a w relacji do euro, franka czy funta, traci nieznacznie.
09.01.2014 17:33
Dziś w centrum uwagi była decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz konferencja prasowa Mario Dragiego. Bank nie zmienił wysokości stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Natomiast na konferencji prasowej prezes Draghi był zasypywany pytaniami o niską inflację oraz o sytuację na rynku pieniężnym. W kwestii inflacji szef EBC odnotował, że wynika to po części ze zmiany koszyka w Niemczech, co było oczekiwane, i że na razie ścieżka inflacji nie zaskakuje EBC, a dopiero w takim przypadku Bank będzie działał. W tej kwestii pozostaje zatem czekać na rozwój sytuacji i kolejne odczyty inflacji, szczególnie na południu Europy, gdzie zagrożenie deflacją jest najbardziej realne. Natomiast odnośnie rosnącego oprocentowania na rynku międzybankowym Draghi stwierdził, iż EBC będzie działać, jeśli sytuacja pogorszy się, ale nie sprecyzował, jak rozumie pogorszenie sytuacji (które stopy, na jak długo i o ile musiałyby wzrosnąć), ani jakich środków w takiej sytuacji użyje Bank. W efekcie para EURUSD
odnotowała nowe minima i zeszła pod poziom 1,3600. Jednak kontynuacji trendu na tę chwilę nie ma, co powoduje, że również kurs USDPLN zatrzymuje się przy oporze 3,07-3,08. Jeśli miejsce to zdoła zatrzymać kupujących dolara, to kurs USDPLN ma szansę cofnąć się przynajmniej w okolice 3,04-3,05.
Podczas jutrzejszej sesji poznamy kilka interesujących odczytów makroekonomicznych, z których najważniejszy zostanie opublikowany o 14.30. Oczywiście mowa o miesięcznych danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Po niespodziewanym spadku stopy bezrobocia do poziomu 7% już w grudniu obecnie rynek nie spodziewa się zmiany tego parametru. Jeśli chodzi o zmianę zatrudnienia to oficjalny konsensus wynosi +195 tys., jednak po świetnym odczycie ADP (+238 tys.), oczekiwania rynkowe mogły przesunąć się w górę. Dlatego jedynie odczyt znacząco powyżej 200 tys. może wesprzeć notowania dolara względem euro. Oprócz danych ze Stanów Zjednoczonych poznamy jeszcze odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, finalne dane o PKB Strefy Euro w trzecim kwartale 2013r. i dane z kanadyjskiego rynku pracy. Już po godzinie 14.30 przemawiać będą Jeffrey Lacker i James Bullard z FED. Warto słuchać zwłaszcza tego drugiego, gdyż to on zapowiedział grudniowy ruch FED.
W czwartek o 16:35 za dolara należało zapłacić 3,07, za funta 5,06, za euro 4,17, a za franka 3,37 złotego.
Dział Analiz XTB
| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |