Trwa ładowanie...
d44x32g

Sto milionów złotych na modernizację szpitali w Łódzkiem

Sto milionów złotych na dostosowanie szpitali do wymagań UE przeznaczy spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego. W środę przedstawiciele spółki, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali w tej sprawie list intencyjny.
Share
d44x32g

Jak podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego (IMŁ) została powołana, aby szukać mechanizmów finansowania przedsięwzięć modernizujących wojewódzką służbę zdrowia, które stanowiłyby dopełnienie funduszy pozyskiwanych z UE.

"Współpraca z BGK będzie umożliwiała emisję obligacji. W trakcie przygotowywania umów będziemy proponować, aby BGK wnosił swoje udziały do spółek prowadzonych przez województwo. To pozwoli nam zrealizować przedsięwzięcia, których wartość szacujemy na ok. 400 mln zł" - dodał marszałek.

Według marszałka Stępnia, pieniądze te są potrzebne na unowocześnienie szpitali wojewódzkich w regionie i dostosowanie ich do standardów UE.

d44x32g

Podpisany w środę list intencyjny pozwoli na uzyskanie przez spółkę IMŁ ok. 100 mln zł z BGK. Wstępny okres spłaty finansowania planowany jest na około dziesięć lat. Strony zobowiązały się do sfinalizowania umów dotyczących udzielenia kredytu lub nabycia obligacji przez bank do końca marca 2015 r.

Jak poinformował prezes zarządu spółki IMŁ Janusz Kaźmierczak, uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę bloku operacyjnego w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, budowę bloku operacyjnego i remont oddziałów w szpitalu w Zgierzu, a także na dostosowanie do wymogów unijnych infrastruktury szpitali w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim oraz Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ w Łodzi. Modernizacje zostaną przeprowadzone do końca 2016 roku.

Inwestycje Medyczne Łódzkiego to jednoosobowa spółka samorządu woj. łódzkiego, która została powołana w ubiegłym roku w celu m.in. zakupu sprzętu medycznego i nieodpłatnego udostępniania go placówkom medycznym podlegającym samorządowi województwa. We wrześniu br. spółka zawarła umowę na obsługę i gwarantowanie emisji obligacji do kwoty 50 mln zł z bankiem Pekao S.A.

Do tej pory IMŁ zakupiła (lub jest w trakcie postępowania przetargowego) aparat usg dla szpitala w Skierniewicach, lampy do tomografu komputerowego dla szpitali w Zgierzu i Bełchatowie oraz meble medyczne dla onkologicznego bloku operacyjnego w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.

d44x32g

Podziel się opinią

Share
d44x32g
d44x32g