Trwa ładowanie...

Stolica przoduje w zarobkach

Podobnie jak w latach ubiegłych Warszawa była liderem płacowym wśród polskich miast. W ubiegłym roku mediana* zarobków w stolicy wynosiła 5 500 PLN

Stolica przoduje w zarobkach
d3dbax6
d3dbax6

– Wysokie zarobki tak w Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim nie powinny dziwić. Warszawa jest stolicą, co ułatwia zagranicznym inwestorom wejście na nowe rynki. Z reguły firmy takie lepiej wynagradzają pracowników aniżeli rodzimi pracodawcy – komentuje Teresa Hantz z Sedlak & Sedlak.

Na wysokie zarobki w stolicy ma również wpływ kapitał ludzki. – To w dużych miastach zlokalizowane są uniwersytety, tam też mieszka najwięcej ludzi o wysokich kompetencjach. Dodatkowo bezrobocie jest tam znacznie niższe niż w innych miejscach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że konkurencja firm o dobrego pracownika jest bardzo duża w większych ośrodkach miejskich. A orężem w tej walce są m.in. stawki wynagrodzeń – komentuje Hantz.

Wynagrodzenia osób zatrudnionych na poszczególnych szczeblach zarządzania wynosiły od 3 065 PLN (w przypadku pracowników szeregowych) do 22 000 PLN (zarząd). Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjaliści w Warszawie zarabiali przeciętnie 4 700 PLN, kierownicy – 8 000 PLN, dyrektorzy – 16 000 PLN. Rozpiętość płac między najniższym a najwyższym szczeblem zarządzania, w przypadku płac całkowitych, wynosiła więc 18 935 PLN.

W przypadku wynagrodzeń podstawowych rozpiętość płac na różnych szczeblach wynosiła 15 100 PLN. Najmniejsza różnica między wynagrodzeniem zasadniczym a całkowitym dotyczyła pracowników szeregowych. Na tym szczeblu udział premii wynosił najmniej, bo 7 % płacy całkowitej. Wraz ze szczeblem zarządzania rósł udział części ruchomej wynagrodzenia. W przypadku specjalistów było to 10%, starszych specjalistów i kierowników – 12%, dyrektorów – 19%, członków zarządu – 22%.

Zobacz ile zarabiają inni mieszkańcy twojego miasta. Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

d3dbax6

Raport „Wynagrodzenia w Warszawie w 2011 roku” zawiera zestawienie wynagrodzeń na poszczególnych szczeblach zarządzania. W analizach uwzględniono między innymi takie kryteria jak typ firmy, pochodzenie kapitału, wielkość rocznych przychodów i zatrudnienia czy branżę. Pod uwagę brano również indywidualne cechy pracowników, takie jak płeć, wiek, staż pracy, poziom wykształcenia czy znajomość języków obcych. W raporcie szczegółowo opracowano analizy dla 103 najpopularniejszych stanowisk.

Redakcja portalu
wynagrodzenia.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

  • Mediana - jest to wartość dzieląca wszystkie dane na dwa równe zbiory. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% zgromadzonych w raporcie wyników.
d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6