Trwa ładowanie...
d3upaj9
d3upaj9

Stolica/ Szpital Południowy ma powstać w 2018 r., budowa ruszy wiosną

Budowa nowego Szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie ma rozpocząć się na wiosnę 2015 r. a zakończyć w 2018 r. - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł.
Share
d3upaj9

Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę na konferencji prasowej, że miasto rozpoczęło procedurę przetargową na budowę nowego szpitala. "Jest to przetarg w ramach UE, w związku z tym za kilka dni ukaże się on w dzienniku urzędowym Unii" - dodała. Przetarg będzie miał charakter ograniczony.

Gronkiewicz-Waltz dodała, że miasto w wieloletniej prognozie finansowej zarezerwowało na ten cel ok. 400 mln zł. Zapewniła, że jeśli pojawi się taka możliwość ratusz będzie chciał skorzystać także ze środków europejskich. Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz uzupełniając tę wypowiedź zwrócił uwagę, że 400 mln zł jest przeznaczone zarówno na budowę jak i wyposażenie nowej placówki.

Prezydent przypomniała, że pomysł wybudowania szpitala na Ursynowie w związku z rozbudową tej dzielnicy ma przynajmniej ok. 30 lat. Oceniła, że zarówno Ursynów jak i rozwijający się Wilanów potrzebują takiej placówki jak Szpital Południowy.

d3upaj9

Dodała, że obietnica budowy nowej placówki pojawiła się w 2006 r. (Gronkiewicz Waltz rządzi Warszawą od grudnia 2006 r. - PAP), ale działka, na której miał powstać szpital nie była w dyspozycji miasta.

Pod koniec lipca br. wojewoda mazowiecki utrzymał w mocy decyzję starosty warszawskiego zachodniego o wywłaszczeniu Centrum Onkologii z działki, która ma być przeznaczona pod budowę wjazdu do Szpitala Południowego. Prawo użytkowania nieruchomości ma teraz m.st. Warszawa. O wywłaszczenie wnioskowała Gronkiewicz-Waltz , ponieważ Centrum Onkologii odmówiło wydania gruntów na potrzeby nowego szpitala.

"Otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, nic nas nie trzyma i ten szpital będzie budowany" - podkreśliła w środę prezydent Warszawy.

Szpital, który ma pełnić zadania szpitala miejskiego dla Wilanowa i Ursynowa będzie miał 288 łóżek i składać się będzie z trzech części. W budynku A na którym będzie lądowisko dla helikopterów ma znaleźć się Izba Przyjęć ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. Będą w nim również m.in. poradnie: kardiologiczna, ortopedyczna czy chirurgiczna. W części B ma znajdować się m.in. stacja dializ oraz odział ginekologii i patologii ciąży, a w budynku C - odział dziecięcy, psychiatryczny czy chorób wewnętrznych.

Placówka powstać ma u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi na działce o wielkości ponad 17 tys. metrów kwadratowych. Szpital sąsiadować będzie z Centrum Onkologii oraz Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. Wojciechowicz zapowiedział, że w związku z budową szpitala za ok. 40 mln zł zostanie przebudowana ul. Indiry Gandhi.

d3upaj9

Podziel się opinią

Share
d3upaj9
d3upaj9