Stopy proc. NBP bez zmian przez kilka kwartałów - BGK (opinia)
12.04. Warszawa (PAP) - Stopy procentowe NBP mogą pozostać na niezmienionym poziomie przez kilka kwartałów - oceniają ekonomiści z Banku Gospodarstw Krajowego. Ich zdaniem obniżka...
12.04.2013 | aktual.: 12.04.2013 13:23
12.04. Warszawa (PAP) - Stopy procentowe NBP mogą pozostać na niezmienionym poziomie przez kilka kwartałów - oceniają ekonomiści z Banku Gospodarstw Krajowego. Ich zdaniem obniżka stóp będzie mocno dyskutowana w lipcu, ale Rada nie będzie miała wówczas silnych argumentów, by zmieniać stopy procentowe.
"Oczekujemy, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przez znacznie dłuższy okres. Niewątpliwie lipiec będzie miesiącem, w którym obniżka będzie mocno dyskutowana. RPP będzie dysponowała nową projekcją inflacyjną, będzie to też moment, w którym powinno być już jasne, na ile realne jest ożywienie wzrostu w drugim półroczu. Opierając się na naszych prognozach sądzimy, że RPP nie będzie miała wówczas silnych argumentów, by stopy procentowe zmieniać. Sądzimy, że mogą one pozostać na niezmienionym poziomie przez kilka kwartałów" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BGK.
INFLACJA CPI
Zdaniem ekonomistów z BGK inflacja w marcu obniżyła się do 1,2 proc. rdr. Ich zdaniem kwiecień może być ostatnim miesiącem wyraźnego obniżenia inflacji, po czym nastąpi trwająca około dwóch kwartałów stabilizacja na poziomach 0,8 - 0,9 proc. rdr.
"Szacujemy, że inflacja CPI spadła o 0,1 pp. do 1,2 proc. rdr, przy czym ryzyko leży naszym zdaniem po stronie wyższej inflacji. Podobnej skali spadków spodziewamy się w odniesieniu do inflacji bazowej. Prognozujemy także, że podwyższona dynamika wynagrodzeń utrzymała się w marcu, tutaj nadal dostrzegamy pozytywną rolę efektu niskiej bazy" - napisali.
"Nasze prognozy wskazują, że kwiecień może być ostatnim miesiącem wyraźnego obniżenia się inflacji konsumenckiej. Rozpocznie on trwającą około dwóch kwartałów stabilizację na poziomach 0,8 - 0,9 proc. rdr. i dopiero ostatnie miesiące roku przyniosą dostrzegalny wzrost inflacji, do 1,2 proc. Jednocześnie spodziewamy się spadku inflacji płacowej: po ustąpieniu pozytywnych efektów ubiegłorocznej bazy (które mogą podwyższać wzrost wynagrodzeń do kwietnia włącznie) wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach powróci do wcześniejszych poziomów i szacujemy go w drugim półroczu na 2,9 proc. rdr." - dodali.
"Mówiąc o możliwej ewolucji inflacji najczęściej dyskutowaną kwestią jest to, czy ożywienie lub jego brak wpłyną na oczekiwania dotyczące jej zmian, a pośrednio na stanowisko RPP. Warto w tym miejscu przypomnieć o pewnym rzadziej ostatnio wymienianym czynniku ryzyka, jakim są ceny żywności na krajowych i światowych rynkach. Jest on odpowiedzialny za znaczną część spadku inflacji w ostatnich kwartałach i nie można wykluczyć, że ten czynnik nie będzie oddziaływał tak pozytywnie w drugim półroczu br., a nawet w przypadku zapowiedzi słabych zbiorów kierunek jego oddziaływania się odwróci. Tym niemniej, ryzyka związane z niepewnym wzrostem gospodarczym powodują, że jako bardziej prawdopodobny postrzegamy scenariusz, że inflacja będzie niższa od przedstawionej prognozy, niż możliwość wystąpienia przeciwnej sytuacji. Pośród ryzyk sprzyjających niższej inflacji coraz bardziej znaczącym staje się ostatnio spadek cen surowców energetycznych" - oceniają ekonomiści z BGK.(PAP)
jba/ ana/