Trwa ładowanie...
d42nzv6
d42nzv6

Stopy proc. w XI bez zmian; pierwsza podwyżka I/II kw. 2011 - PKO BP (opinia)

12.11. Warszawa (PAP) - Ekonomiści PKO BP prognozują, że RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych podczas październikowego posiedzenia. Podtrzymują oni, iż do...
Share
d42nzv6

12.11. Warszawa (PAP) - Ekonomiści PKO BP prognozują, że RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych podczas październikowego posiedzenia. Podtrzymują oni, iż do pierwszej podwyżki dojdzie na przełomie I i II kwartału 2011 roku. Podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb. nie będzie miało istotnego wpływu na sektor bankowy.

"Oczekujemy stabilizacji stóp procentowych w listopadzie biorąc pod uwagę łagodny wydźwięk październikowego komunikatu Rady oraz utrzymujące się czynniki, które w październiku były decydujące dla braku podwyżki: utrzymująca się niepewność dot. globalnego wzrostu gospodarczego, podtrzymanie obaw o nasilenie aprecjacji złotego, biorąc pod uwagę materializację scenariusza dalszego ilościowego rozluźnienia polityki pieniężnej w USA (decyzja Fed z 3.11) i bieżące umocnienie złotego, oczekiwane przez nas dane październikowe: stabilny wzrost płac, wyhamowanie dynamiki produkcji przemysłowej i niższa od prognozowanego przez MF skala wzrostu inflacji" - poinformowano w comiesięcznym raporcie.

"Dodatkowym czynnikiem ograniczającym prawdopodobieństwo podwyżki stóp jest termin posiedzenia tj. 21-22 listopada, przed publikacją danych dot. sprzedaży detalicznej, a co ważniejsze danych dot. wzrostu (i struktury) PKB za III kw. (publikacja tydzień później)" - dodano.

d42nzv6

Ekonomiści banku podtrzymali swój scenariusz odnośnie możliwego terminu podniesienia poziomu stóp na przełomie I i II kwartału 2011 roku.

WZROST STOPY REZERWY OBOWIĄZKOWEJ BEZ ISTOTNEGO WPŁYWU NA SEKTOR BANKOWY

Z analizy wynika, że przegłosowana podczas październikowego posiedzenia podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb. do 3,5 proc., od 31 grudnia 2010 r., będzie miała ograniczony wpływ na sektor bankowy.

"W naszej ocenie faktyczny efekt podwyżki rezerwy obowiązkowej będzie ograniczony - de facto od stycznia przyszłego roku obniży nadpłynność sektora bankowego (obecnie przekraczającą 80 mld zł) o ok. 3,5 mld zł, co tylko w niewielkim stopniu ograniczy możliwość kreacji kredytu przez sektor bankowy" - napisano. (PAP)

jow/ asa/

d42nzv6

Podziel się opinią

Share
d42nzv6
d42nzv6