Trwa ładowanie...
d2dvczb

Strajk nauczycieli. Nie wszędzie dzieci wróciły do szkół. Kuratoria nie widzą problemu

Strajk nauczycieli jest już zawieszony, więc dzieci powinny wrócić do szkół. Nie wszędzie jednak tak jest - w wielu placówkach ustanowiono dni dyrektorskie. Kuratoria przekonują jednak, że mają one więcej wspólnego z majówką niż ze sporem nauczycieli z rządem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie wszyscy uczniowie wrócili do szkół. Odwołać zajęcia mogą dyrektorzy - i nie muszą tego nigdzie zgłaszać
Nie wszyscy uczniowie wrócili do szkół. Odwołać zajęcia mogą dyrektorzy - i nie muszą tego nigdzie zgłaszać (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
d2dvczb

Zajęć nie ma, są dni dyrektorskie. Taką informację dostali rodzice wielu szkół na terenie całej Polski. Ilu szkół to dotyczy? - Ciężko oszacować - słyszymy w kuratoriach. Wszystko przez to, że o dniach wolnych może zdecydować dyrekcja i wcale nie musi tego zgłaszać do kuratoriów.

Kuratoria przekonują jednak, że dotyczy to niewielu szkół - i w zdecydowanej większości szkół trwają dziś normalne lekcje. Na pewno nie we wszystkich. W Kołobrzegu na przykład, jak podają lokalne media, dni dyrektorskie są w trzech szkołach.

Szczecińskie kuratorium jednak uspokaja, że wszystkie szkoły pracują już normalnie i żadna nie kontynuuje strajku. To samo słyszymy w innych kuratoriach. W Gorzowie Wielkopolskim poinformowano nas na przykład, że dni dyrektorskich być teraz nie może, bo trwają rady klasyfikacyjne. Również w rzeszowskim kuratorium oświaty słyszymy, że nie ma żadnych informacji o tym, że w szkołach dyrektorzy masowo organizują wolne.

d2dvczb

Strajk nauczycieli zawieszony. Czy ludzie przez wakacje nie zapomną o pedagogach? Obejrzyj wideo:

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Kaczyński z ofertą dla oświaty. "To szatański plan"

Strajk czy majówka?

d2dvczb

Niektóre szkoły nawet odwołały dni dyrektorskie, które były planowane na 29 kwietnia czy 2 maja. Taką informację dostali na przykład rodzice dzieci, które uczą się w ZSP w Lenartowicach. Tam planowano wprowadzić dni dyrektorskie w związku ze strajkiem. Ale że strajk został zawieszony, to lekcje 29 kwietnia odbywają tam się w normalnym trybie.

W kilku kuratoriach dowiedzieliśmy się, że dyrektorom zdarza się wprowadzać dni dyrektorskie w okresie poprzedzającym majówkę. W tym roku często jednak rodzice są zdezorientowani z powodu zawieszonego właśnie strajku nauczycieli. W niektórych szkołach rodzice kojarzą decyzję właśnie ze strajkiem - w końcu wiadomo, że nie wszyscy nauczyciele chcieli się podporządkować decyzji ZNP o zawieszeniu protestu.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: ZS nr 2)

29 kwietnia to dzień dni dyrektorskich, zajęć nie będzie. Taki komunikat zobaczyli uczniowie jednej ze szkół w Kołobrzegu

d2dvczb

- Nie znam jednak przypadku, w którym obecnie przy wprowadzaniu dni dyrektorskich chodziłoby o strajk. Tu chodzi raczej o majówkę - słyszymy nieoficjalnie w jednym z kuratoriów.

Czytaj też: Beata Kempa straszy samorządowców. Chodzi o nauczycieli

Czym są dni dyrektorskie?

Rozporządzenie MEN z 2017 r. daje dyrektorom możliwość wprowadzenia dodatkowych dni wolnych, "biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki". Ile dni wolnych może więc wprowadzić dyrektor? To już zależy od charakteru placówki. W przypadku szkół podstawowych dyrektor ma do dyspozycji 8 dni wolnych, w przypadku liceów i techników - góra 10 dni. W szkołach branżowych to natomiast maksymalnie 6 dni.

Jak wynika z rozporządzenia MEN, dni dyrektorskie nie muszą być ustanawiane, gdy w szkołach trwają egzaminy, na przykład matury. Na ten czas szkoły mają zapewnioną możliwość wprowadzenia dni wolnych z jeszcze innej puli.

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Broniarz przeprasza rodziców. "Nie chciałem ich straszyć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dvczb

Podziel się opinią

Share
d2dvczb
d2dvczb