Strategia dla należącego do PKN Orlen Petrolotu w drugiej połowie roku

16.01. Warszawa (PAP) - Strategia dla Petrolotu, którego jedynym właścicielem od 21 grudnia jest PKN Orlen, zostanie opracowana w drugiej połowie roku - poinformował na konferencji...

16.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 15:08

16.01. Warszawa (PAP) - Strategia dla Petrolotu, którego jedynym właścicielem od 21 grudnia jest PKN Orlen, zostanie opracowana w drugiej połowie roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Petrolotu Ireneusz Wesołowski.

"Można się spodziewać, że przejęcie kontroli przez PKN Orlen nad Petrolotem zakończy się opracowaną strategią w drugiej połowie roku. Prace nad strategią rozpoczęły się niezwłocznie po zamknięciu transakcji" - powiedział prezes.

Od 21 grudnia 2012 roku 100 proc. udziałów spółki należy do PKN Orlen, który odkupił 49 proc. udziałów spółki od PLL LOT.

Prezes poinformował, że analizowany jest docelowy model działalności spółki oraz możliwości rozwoju na innych rynkach, także zagranicznych.

"Orlen ma siedem rafinerii w Polsce i za granicą, z czego dwie, w Możejkach na Litwie i w Czechach, mają paliwo JET" - powiedział.

Dodał, że analizowany jest sposób wykorzystywania zasobów Orlenu do ekspansji spółki na rynku zagranicznym.

W 2011 roku sprzedaż Petrolotu wyniosła 1,5 mld zł.

"Wartość przychodów w 2012 r. będzie podobna. Sprzedaliśmy podobny wolumen paliwa jak w 2011 roku, czyli ok. 500 mln litrów" - poinformował Wesołowski.

W ubiegłym roku spółka brała udział w 37 przetargach organizowanych przez przewoźników lotniczych na dostawy paliwa JET w 2013 roku, z czego wygrała 34.

"Stanowi to niemal 90 proc. całego zapotrzebowania na paliwo dla linii lotniczych operujących na polskich lotniskach" - powiedział.

Poinformował, że spółka bierze też udział w przetargu organizowanym przez linie Emirates i w dwóch innych przetargach. Firma uczestniczy również w przetargach na budowę lub dzierżawę infrastruktury paliwowej na lotniskach.

Podstawowa działalność spółki to zaopatrzenie statków powietrznych w paliwo lotnicze, a także magazynowanie i obrót paliwami lotniczymi. Pojemność magazynowa to 22 tys. m sześc. w dwunastu lokalizacjach na terenie Polski.

W 2011 r. spółka sprzedała 492 tys. m sześc. paliwa JET, obsługując ponad 1500 zagranicznych i krajowych odbiorców. Zatrudnia 187 osób. (PAP)

pel/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)