Strategia PERN na lata 2009-14 przyjęta
Rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Eksploatacji
Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" zatwierdziła strategię
spółki na lata 2009-14. Jej główne założenia zostaną upublicznione
do końca maja - poinformowała spółka.
Według cytowanego w komunikacie PERN prezesa tej spółki, Roberta Soszyńskiego, "strategia uwzględnia szybkie zmiany zachodzące na rynku ropy naftowej paliw, a także konsolidację branży".
Soszyński pod koniec marca w wywiadzie udzielonym PAP informował, że do najważniejszych strategicznych planów PERN na najbliższe lata należy: zwiększenie pojemności magazynowych i uzyskanie kontroli nad przeładunkiem ropy naftowej z morza, a także modernizacja istniejącej już infrastruktury.
Jak zastrzegł wtedy Soszyński, realizacja niektórych projektów z nowej strategii spółki będzie obejmowała dłuższą perspektywę, w niektórych przypadkach natomiast będzie opcjonalna, uwzględniając różne możliwe scenariusze, w tym dotyczące podaży rosyjskiej ropy naftowej przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń".
Soszyński wśród najważniejszych inwestycji wymienił wtedy: projekt budowy podziemnych zbiorników na składowanie ropy naftowej w kawernach solnych, który ma być realizowany wspólnie z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych (OLPP) oraz budowę kolejnych zbiorników w bazach magazynowych PERN w Adamowie przy granicy z Białorusią (w najbliższym czasie będą to dwa nowe zbiorniki po 100 tys. metrów sześciennych każdy) oraz w Płocku, a także budowę bazy magazynowo-przeładunkowej w Gdańsku.
W planach PERN jest także przejęcie od Portu Północnego stanowisk przeładunkowych ropy naftowej 0 i P - tzw. pirsów, co pozwoli na uzyskanie przez tę spółkę pełnej kontroli nad przeładunkiem surowca, a w dalszej perspektywie - intensyfikacja, czyli zwiększenie zdolności przesyłowych, tzw. rurociągu północnego biegnącego z Płocka do Gdańska.
Do końca 2011 r. PERN chce także zakończyć, prowadzoną od 2002 r., budowę tzw. trzeciej nitki rurociągu wschodniego z Adamowa do Płocka. W połowie kwietnia został oddany do eksploatacji pierwszy, mierzący 82 km, odcinek tej magistrali między miejscowościami Zawady i Adamowo. Jego budowa kosztowała 230 mln zł. Na początku 2010 r. zostanie oddany do eksploatacji odcinek Orzechowo-Plebanka o długości 72 km, a do 2011 r. liczący 78 km odcinek Zawady- Orzechowo. Całość inwestycji kosztowała będzie prawie 1 mld zł
Na początku maja wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Żuk powiedział PAP, że planowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy połączenie OLPP z PERN polegałoby na przejęciu przez PERN udziałów w OLPP.
Wydzielenie z PERN rurociągów produktowych, którymi transportowane są gotowe paliwa, i przekazanie ich OLPP zakłada przyjęta przez rząd w lutym 2007 roku strategia dla przemysłu naftowego.
"Cały system rurociągów jest w PERN. On nie został wydzielony, jeśli chodzi o rurociągi produktowe. Połączenie (OLPP i PERN - PAP) polegałoby na tym, że w miejsce Skarbu Państwa, który jest właścicielem 100 proc. akcji OLPP, wejdzie PERN" - powiedział Żuk. "Wykonujemy manewr neutralny z punktu widzenia tych dwóch podmiotów. OLPP, będąc jednoosobową spółką PERN, kontrolowaną przez Skarb Państwa, będzie nadal miał osobowość prawną, swoją strategię i organy prawne" - podkreślił wiceminister. Dodał, że rządowa strategia dla sektora naftowego nie stanowi przeszkody w wykonaniu takiego działania, czyli połączenia OLPP i PERN.
PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zatrudnia około 850 osób.
PERN eksploatuje łącznie około 700 km rurociągów przesyłających gotowe paliwa, a razem z ropociągami - około 2600 km rurociągów. Do 2013 r. łączna pojemność magazynowa spółki ma zwiększyć się z obecnych 2,8 mln metrów sześciennych do około 3,5 mln metrów sześciennych.