Strategia walutowa GBP/USD
Notowania GBP/USD w ostatnich dniach naruszyły linię trendu wzrostowego, obserwowaną na wykresie dziennym od końca maja bieżącego roku.
Kurs utrzymuje się również poniżej 20-sesyjnej średniej ruchomej która od początku 2010 r. skutecznie wyznaczała kierunek notowań tej pary. Póki co jeszcze, przed silniejszym spadkiem GBP/USD powstrzymuje ostatnie wsparcie na poziomie 1,5650, wyznaczone przez 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego wspomnianego wyżej ruchu wzrostowego.
Słabość notowań GBP wynika z oczekiwania inwestorów na kontynuację programu skupowania aktywów przez Bank Anglii i wspierania rynku oraz gospodarki dodatkową ilością płynnego pieniądza. Jeszcze dziś będzie miało miejsce wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii M. Kinga, po którym inwestorzy oczekują sugestii odnośnie przyszłego kierunku polityki monetarnej. Nie należy się jednak spodziewać zaostrzenia dotychczas gołębiego tonu wypowiedzi BoE. Władze monetarne Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę ogromy wysiłek gospodarki w ramach zacieśniania polityki fiskalnej, zapewne jeszcze przez długi czas nie będą skłonne do zaostrzenia polityki pieniężnej (w minionym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział szereg restrykcji budżetowych, mających na celu ograniczenie w ciągu pięciu deficytu finansów publicznych poniżej 2,0 proc. PKB z obecnych 11,0 proc.). W związku z tym w notowaniach funta w dalszym ciągu powinna się utrzymywać presja deprecjacyjna.
Jedynym czynnikiem powstrzymującym silniejszy spadek GBP/USD może być tendencja deprecjacyjna dolara amerykańskiego na globalnym rynku. W bieżącym tygodniu jednak inwestorzy na rynku dolara mogą powstrzymywać się ze zdecydowaną wyprzedażą USD w oczekiwaniu na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych oraz dane z amerykańskiego rynku pracy – obydwa wydarzenia będą miały miejsce w przyszłym tygodniu.
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla notowań GBP/USD w nadchodzących dniach jest konsolidacja z dolnym ograniczeniem w okolicach poziomu 1,5650. Z góry wzrosty powinna ograniczać wspomniana średnia 20-sesyjna, która w obecnym momencie znajduje się w pobliżu 1,5850.
Z brytyjskiej gospodarki jutro poznamy wstępną publikację danych dotyczących dynamiki PKB w III kwartale bieżącego roku. Reakcja notowań funta na tę publikację może być gwałtowna, szczególnie jeśli jej odczyt będzie różny od prognoz; jednocześnie jednak nie powinna być ona długotrwała. Zazwyczaj podążający za fundamentami brytyjskiej gospodarki funt, w ostatnich tygodniach reaguje jedynie na doniesienia sugerujące przyszły kierunek polityki pieniężnej w kraju.
Prognoza:
Jutro (wtorek): 1,5700
Za tydzień (poniedziałek): 1,5900
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.