Trwa ładowanie...
d4letwm
24-02-2017 13:45

Strategiczne cele IKS "Solino" na lata 2017-21

Wzrost wydajności podziemnych magazynów ropy i paliw, zwiększenie produkcji solanki w zależności od potrzeb odbiorców oraz zwiększenie udziału w segmencie sprzedaży soli zakłada na lata 2017-21 strategia Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" z grupy PKN Orlen.

d4letwm
d4letwm

Jak poinformowały IKS, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące nowej strategii spółki, w perspektywie lat 2017-21 nakłady inwestycyjne wyniosą tam ponad 200 mln zł.

IKS są największym w Polsce producentem solanki, która dostarczana jest do krajowych zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych kopalni Góra, na głębokości ok. 300-350 metrów, spółka magazynuje strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw, głównie oleju napędowego.

"Nowa strategia niezmiennie zakłada przede wszystkim dostosowanie Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw do wymogów nowej ustawy o zapasach obowiązkowych. Odnosi się również do rozwoju działalności solnej prowadzonej na wydziale konfekcjonowania soli. Spółka zamierza konsekwentnie zwiększać swój udział w rynku sprzedaży soli" - podkreśliły IKS.

Spółka zwróciła uwagę, że przyjęta tam wcześniej strategia kawernowa obejmuje kilkanaście zadań inwestycyjnych, których realizacja podniesie zdolności operacyjne Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw, co oprócz gwarancji spełnienia wymogów ustawy o zapasach obowiązkowych, zwiększy jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju.

d4letwm

Według znowelizowanych w maju 2014 r. regulacji, dotyczących zapasów obowiązkowych ropy i paliw, infrastruktura logistyczna od 1 stycznia 2018 r. będzie musiała spełniać wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni. Od 2024 r. wymagania te zostaną zaostrzone i również ropa będzie musiała być wytłaczana w ciągu 90 dni.

IKS przypomniały, iż dzięki realizowanym tam w latach 2011-15 inwestycjom Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w kopalni Góra osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. pojemności - to w sumie 12 kawern, z czego 7 przeznaczonych jest na surowiec, a 5 na paliwa gotowe.

"Obecnie spółka skupia się na realizacji inwestycji, które mają na celu dostosowanie magazynu do wymogów nowej ustawy i nie planuje dalszego zwiększania pojemności magazynowych" - zaznaczyły IKS. Spółka poinformowała jednocześnie, iż wdrożony tam w 2015 r. pilotażowy projekt magazynowania benzyny w wyeksploatowanych kawernach solnych "jest nadal w fazie badań i analiz".

Wśród najważniejszych inwestycji IKS wymieniły budowę pompowni wody przemysłowej na rzece Noteć, co pozwoli na zwiększenie zdolności przesyłowej wody kierowanej do Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw "Góra" oraz znacznie poprawi jego funkcjonalność i operacyjność. Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia to koniec listopada 2017 r.

d4letwm

Do kluczowych inwestycji spółka zaliczyła także budowę ok. 45 km nowych rurociągów oraz modernizację ok. 56 km już istniejących, co umożliwi m.in. przesył solanki z Kopalni Soli "Mogilno" do Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw w Górze - w magazynach tych solanka stosowana jest w procesie opróżniania wyeksploatowanych kawern.

Jak zaznaczyły IKS, modernizacja instalacji, w tym rurociągu wodnego, pozwoli tam dodatkowo na osiągnięcie 50 proc. wzrostu produkcji solanki w Kopalni Soli "Mogilno" - czas na opracowanie projektów oraz uzyskanie pozwoleń na budowę to 2 lata.

"Zwiększenie produkcji solanki będzie uzależnione od potrzeb naszych odbiorców. W obszarze sprzedaży soli spółka zamierza zwiększyć swój udział w rynku od kilku do kilkunastu procent na poszczególnych produktach, w tym w szczególności w sprzedaży produktów wysokomarżowych" - zapowiedziała spółka.

Jak podały IKS, spółka ta planuje odwiercenie dwóch otworów eksploatacyjnych w Kopalni Soli i Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw w Górze - do końca 2018 r. oraz jednego otworu w Kopalni Soli "Mogilno" do końca 2017 r.

Obecnie IKS produkują ok. 9 mln metrów sześc. solanki rocznie, co stanowi 71 proc. udziału w produkcji soli w Polsce.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm