Strefa: 2400 – 2404 pkt.

Trzeba przyznać, że wczorajsza reakcja na niezwykle słabą sesję za oceanem nie była zbyt wyrazista. Otwarcie FW20Z12 wypadło bowiem jedynie 7 punktów poniżej ceny odniesienia. Warto również zwrócić uwagę, że ostatnie środowe transakcje były zawierane prawie 1% ponad kreską. Silna przecena za oceanem mogła zatem z powodzeniem stać się czynnikiem zachęcającym podaż do ataku.

Strefa: 2400 – 2404 pkt.
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

16.11.2012 | aktual.: 16.11.2012 09:26

Stało się jednak coś całkowicie przeciwnego. Po raz kolejny popyt zaczął dyktować warunki gry. W kontekście nieporadnego odreagowania kreowanego w Eurolandzie wyglądało to co najmniej zastanawiająco. Zresztą wspomniany ruch szybko wytracił swój impet, po czym indeksy europejskie ponownie weszły na ścieżkę krótkoterminowego trendu spadkowego. Jedynie warszawski parkiet zachowywał się inaczej. Obóz byków obrał bowiem sobie za cel, by ponownie dotrzeć w okolice środowego maksimum cenowego.

W miarę upływu czasu właśnie taki scenariusz zaczął się realizować na GPW. W przypadku rynku terminowego znalazło to swoje odzwierciedlenie w postaci powrotu kontraktów w okolice znanego nam już zakresu cenowego: 2400 – 2404 pkt. Strefa nadal pełniła na wykresie ważną rolę, gdyż jej kluczowym elementem konstrukcyjnym pozostawało zniesienie 61.8%. Jak pamiętamy z przebiegu sesji środowej, po zanegowaniu symetrycznego układu XABCD właśnie tutaj fala wzrostowa wytraciła swój impet.

Wczoraj było podobnie. Narastająca presja ze strony tracących sukcesywnie na wartości indeksów europejskich stała się w końcu czynnikiem determinującym przebieg handlu w Warszawie. Ponownie zatem w okolicy 2400 – 2404 pkt. ukształtował się lokalny punktu zwrotny, a kontrakty zaczęły stopniowo przybliżać się do lokalnego przedziału wsparcia: 2373 – 2375 pkt.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Trzeba jednak podkreślić, że indeks WIG20 dość stabilnie utrzymywał się przez cały dzień ponad kreską (w przeciwieństwie do kluczowych indeksów europejskich). W końcówce sesji bykom ponownie udało się zaakcentować swoją obecność, choć bariera podażowa: 2400 – 2404 pkt. nie została sforsowana. W ostatnich minutach handlu dominował już bowiem na rynku obóz sprzedających (wpływ pogarszających się nastrojów za oceanem). Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie 2385 pkt. Stanowiło to niewielki wzrost wartości FW20Z12 w relacji do środowej ceny odniesienia wynoszący 0.17%.

Po wczorajszej sesji układ techniczny wykresu nie uległ tak naprawdę zmianie. Po raz kolejny mogliśmy się jedynie przekonać, że strefa: 2400 – 2404 pkt. odgrywa istotną rolę, gdyż podaż wykazuje się już tutaj zdecydowanie większą aktywnością. Zanegowanie wymienionej przeszkody cenowej powinno zatem okazać się potencjalnie istotnym wydarzeniem technicznym zapowiadającym kontynuację ruchu w kierunku poprzedniego maksimum.

Niezwykle bierne zachowanie podaży (przede wszystkim na tle kluczowych parkietów Eurolandu) sprawia, że wariant wzrostowy niejako siłą rzeczy musimy brać w tej chwili pod uwagę. Bezpośrednim wskazaniem technicznym uprawdopodobniającym możliwość jego urzeczywistnienia się byłoby jednak dopiero sforsowanie strefy: 2400 – 2404 pkt. Z negatywnym sygnałem technicznym (w ujęciu krótkoterminowym) mielibyśmy natomiast do czynienia w sytuacji wybicia się kontraktów poniżej zaprezentowanej na wykresie strefy wsparcia: 2357 – 2359 pkt. Wzrosłoby wówczas prawdopodobieństwo pogłębienia się ruchu spadkowego, włącznie z możliwością powrotu kontraktów w okolice bazowej strefy wsparcia: 2316 – 2322 pkt.

Podsumowując, przewagę techniczną w ujęciu krótkoterminowym posiada w tej chwili obóz byków. Nadal również na tle rynków Eurolandu wykazujemy się zdecydowanie większą determinacją. W tym kontekście warto obserwować przedział cenowy: 2400 – 2404 pkt. skonstruowany na bazie zniesienia 61.8%. Jego przełamanie (z czym w tej chwili są wyraźne problemy) byłoby bowiem potencjalnie istotnym wydarzeniem technicznym, ugruntowującym przewagę byków.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

indeksyfuturesgpw
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także