Stress-testy banków mogą nie odzwierciedlać faktycznego stanu systemu bankowego - Stiglitz
7.10.Dublin (PAP/Bloomberg) - Stress-testy przeprowadzane na całym świecie w systemie finansowym mogą nie odzwierciedlać faktycznego stanu systemu bankowego - twierdzi zdobywca...
07.10.2009 | aktual.: 07.10.2009 16:45
7.10.Dublin (PAP/Bloomberg) - Stress-testy przeprowadzane na całym świecie w systemie finansowym mogą nie odzwierciedlać faktycznego stanu systemu bankowego - twierdzi zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Joseph Stiglitz.
Wypowiedź Stiglitza miała miejsce w środę w Dublinie.
"Można zadawać sobie pytanie czy możemy ufać stress-testom, czy nie" - powiedział Stiglitz.
Zdaniem ekonomisty, jeśli na zakończenie tych testów by powiedziano, że banki ich nie zdały, wówczas spowodowałoby to ogólnoświatową panikę.
Wyniki stress-testów największych europejskich banków opublikowane w zeszłym tygodniu pokazują, iż te instytucje finansowe są w stanie wytrzymać nawet głębszą recesję.
UE nie opublikowała listy banków podlegających badaniu.
"Można mieć obawę czy przypadkiem testy te nie zostały tak skonstruowane, żeby być pewnym, że zakończą się sukcesem" - sugeruje Stiglitz.
Badania przeprowadzone przez UE trwały pięć miesięcy. Wcześniej wyniki swoich badań opublikowały Stany Zjednoczone.
"Stress-testy, jak się okazuje, dają pewną dozę pewności rynkom" - dodał ekonomista.
Zdaniem Stiglitza prawdopodobnie powinno pozwolić się upaść wszystkim, a przynajmniej większości banków.
"Ironią jest, że ludzie, którzy zawsze opowiadali się za gospodarką rynkową nagle zawieszają działanie reguł kapitalizmu" - zaznaczył Stiglitz, podkreślając, iż takie działania podkopują tylko funkcjonowanie gospodarki. (PAP)
mjn/ ana/