Trwa ładowanie...

Struzik: województwo mazowieckie nie będzie płacić janosikowego

Województwo mazowieckie nie będzie więcej płacić janosikowego - zapowiedział w środę podczas spotkania z dziennikarzami marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Resort finansów uważa, że samorząd powinien kontynuować wpłaty.

Share
Struzik: województwo mazowieckie nie będzie płacić janosikowego
Źródło: Jan Kaliński / WP.PL
d24y2ly

W środę Struzik rozmawiał na temat janosikowego z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem.

Marszałek przypomniał dziennikarzom po spotkaniu, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Mówił, że według władz województwa wyrok oznacza, że województwo może zaprzestać dalszych wpłat janosikowego. Poinformował, że w związku z tym wystąpił do ministra finansów z prośbą o zaniechanie poboru wpłat w roku 2014 (od marca) oraz z wnioskiem o umorzenie zaległych zobowiązań z 2013 r., które wynoszą ok. 110 mln zł.

Struzik powiedział, że przedstawiciele MF stwierdzili, iż z ich ocen prawnych wynika, że obecne przepisy ciągle obowiązują, bowiem Trybunał wyznaczył 18 miesięcy na wprowadzenie nowych regulacji. - Jeżeli TK uchyla przepisy, ponieważ są niezgodne z konstytucją, a my mamy w dalszym ciągu zadłużać budżet województwa (aby spłacać janosikowe - PAP), brać kredyty, w tym pożyczki od skarbu państwa - co nam zaproponowano, to jest to coś absurdalnego. Mamy brać pożyczki z budżetu państwa, żeby budżet państwa przeksięgował te pieniądze i wypłacił innym województwom - mówił Struzik.

d24y2ly

Podkreślił, że TK wyraźnie wskazał, że obowiązkiem województwa jest realizowanie zadań własnych, a wpłata do budżetu państwa nie jest zadaniem własnym samorządu. - Więc z całą odpowiedzialnością stwierdzam - nie zamierzamy kontynuować wpłat janosikowego, bowiem w naszych ocenach może nas to nawet narazić na zarzuty nie tylko niegospodarności, ale także łamania konstytucji - oświadczył marszałek.

Struzik zapowiedział, że samorząd będzie skarżył wszystkie decyzje administracyjne dotyczące wpłat janosikowego. - Jeżeli będą prowadzone postępowania egzekucyjne, to będziemy się odwoływali z podaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział.

Skarbnik województwa Marek Miesztalski poinformował, że w tym roku Mazowsze zapłaciło dwie raty janosikowego w wysokości w sumie ok. 110 mln zł (w tym roku województwo ma zapłacić 646 mln zł) oraz uregulowało dwie z czterech zaległych rat za 2013 r. w wysokości ponad 60 mln zł.

Skarbnik dodał, że województwo musiało skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym, aby realizować zadania własne, które są priorytetem. Podkreślił, że województwo obecnie nie ma możliwości jednoczesnego wypełniania swoich zadań ustawowych i wpłacania do budżetu janosikowego. - Województwo mazowieckie nie ma nadwyżek, które może przeznaczyć na wspomaganie innych województw. Ma tyle pieniędzy, a nawet trochę mniej, by realizować swoje bieżące zadania - dodał.

d24y2ly

Rzeczniczka prasowa resortu finansów poinformowała w środę PAP, że ministerstwo podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w tej sprawie. Podkreśliła, że MF działa zgodnie z prawem. - Ministerstwo Finansów i rząd są zobowiązany do wypełniania praw Rzeczypospolitej i jak na razie obecne prawa dotyczące finansów samorządów obowiązują - powiedział w środę dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że nie zmieniły się tym samym także obowiązki związane z janosikowym.

Minister przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę sposobu finansowania samorządów i zapewnił, że zmiana ta nastąpi. Dodał, że będą one miały wpływ również na finanse Mazowsza. - Jak na razie jesteśmy w obecnym reżimie prawnym, który nakłada obowiązki zarówno na Ministerstwo Finansów, jak i na województwo mazowieckie - powiedział szef resortu finansów.

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Ryszard Balicki powiedział w poniedziałek PAP, że województwo nie może - powołując się na wyrok - zaniechać kolejnych wpłat. - Choć nam może się podobać - lub nie - taka forma odraczania wejścia w życie wyroku, Trybunał postąpił zgodnie z przysługującym mu prawem - powiedział.

O tym, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją, orzekł tydzień temu Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie zakwestionowali przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom zachowania istotnej części "dochodów własnych dla realizacji zadań własnych". Uchylone przepisy przestaną obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku.

d24y2ly

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. woj. mazowieckie, które jest płatnikiem netto tych subwencji zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności. W 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto janosikowego jest także województwo dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł.

d24y2ly

Podziel się opinią

Share
d24y2ly
d24y2ly