Trwa ładowanie...

Studia podyplomowe - czy mają znaczenie w naszej pracy

Czy warto studiować podyplomowo? Jakie wybrać studia, aby się nie rozczarować? Jaki mają wpływ na nasza pracę i czy dziś są nadal tak samo ważne jak jeszcze kilka lat temu? Przeczytaj zanim podejmiesz ostateczną decyzję o ich wyborze.

Studia podyplomowe - czy mają znaczenie w naszej pracy
d49jd75
d49jd75

Dobry kierunek, czyli jaki?

Nie ma jednej odpowiedzi jaki kierunek studiów podyplomowych jest najlepszy. Wszystko zależy czy chcemy studiować dla siebie i rozwijać swoje zainteresowania, czy też kierujemy się maksymalnie na rozwój zawodowy. Zdarza się, że jeżeli kogoś stać, podejmuje wtedy naukę na kilku kierunkach, aby być przygotowanym na ewentualne zmiany rynku pracy, zostawiając sobie bufor bezpieczeństwa, że jak nie po tym, to z pewnością po innym ukończonym kierunku znajdą dobrze płatną pracę. Z pewnością jest to jakieś wyjście z sytuacji i zabezpieczenie, ale należy pamiętać, że dziś rynek pracy ceni specjalistów, i w branży można spotkać się ze stwierdzeniem, że jak ktoś jest do wszystkiego, to w rzeczywistości jest do niczego. Bez względu na to, na ile kierunków się zdecydujemy, ważne aby to przemyśleć, i nie działać na pod wpływem chwili, bo taka decyzja może nas rozczarować i narazić na utratę pieniędzy zainwestowanych w studia. Warto w tym temacie pójść na kompromis i połączyć zarówno studia wyższe, jak i podyplomowe z
karierą zawodową, choćby w formie praktyk czy stażu. Studia podyplomowe powinny odzwierciedlać zapotrzebowanie rynku pracy oraz naszego potencjalnego pracodawcy.

Dodatkowy atut a nie twarde kryterium naboru

Studia podyplomowe nie są dziś kluczem do kariery, za nami już lata kiedy dyplom magistra otwierał drzwi do świetnej pracy na etacie. Na obecnym rynku to pracodawcy sami ustalają kryteria naboru, i tutaj najbardziej liczy się doświadczenie zawodowe. - Wykształcenie podyplomowe bardzo rzadko pojawia się wśród wymogów stawianych kandydatom do pracy, ostatnio ich liczba spadła – obecnie w serwisie Pracuj.pl na hasło „studia podyplomowe” pokazuje się tylko 49 ogłoszeń. „Dyplom po dyplomie” wymieniany jest jako mile widziany lub dodatkowy atut, a nie twarde kryterium naboru – mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

Najwięcej ogłoszeń wymagających takiego wykształcenia zostało opublikowanych przez firmy z województwa mazowieckiego, na kolejnych pozycjach znaleźli się pracodawcy z województw śląskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Ukończenia studiów podyplomowych wymaga się przede wszystkim od finansistów, HR-owców, szczególnie tych zajmujących się BHP, a także handlowców. Wśród konkretnych kierunków studiów preferowanych przez firmy często wymieniane jest zarządzanie, głównie w przypadku wakatów na stanowiskach kierowniczych, BHP, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie projektami.

- Młodzi ludzie dzisiaj nie chcą się uczyć i podejmować trudu studiów podyplomowych. Niestety nie widzą, aby zdobyte dyplomy otwierały drzwi do lepszej pracy, zarobków, pozycji zawodowej. Pieniądze zainwestowane w studia podyplomowe po prostu w wielu przypadkach się nie zwracają, dziś to nie jest klucz do lepszego życia – dodaje Piotr Wiśniewski, Prezes KPW Konsulting Projektowy.

d49jd75

Zarobki i ceny

Jak podaje portal infoPraca.pl, w Polsce osoby z wyższym wykształceniem mogą liczyć na zarobki pomiędzy 1 800 zł a 15 000 zł brutto. Pracownikom, którzy ukończyli studia podyplomowe, najwyższe płace oferują pracodawcy z takich branż jak: prawo, IT, bankowość, finanse, szkolenia oraz kadra zarządzająca. Obecnie na rynku studiów podyplomowych można zauważyć tendencje spadkowe w zakresie ich cen, który dotyczy zarówno uczelni niepublicznych jak i publicznych, od dawna walczących o studenta. Studia tanieją, bo szkoły przedstawiają nam coraz bogatszą ofertę, jednak studentów nie przybywa, wręcz ubywa, a sale i kadra profesorska jest nadal.

- Generalnie to wynika z dwóch powodów: mniej ludzi w młodym wieku i mniej chętnych do nauki. Oczywiście studia podyplomowe to bardzo dobra sprawa w każdym wieku, można rozszerzyć, uzupełnić wiedzą, poznać nowe rzeczy, zdobyć kwalifikacje... a poza tym fajnie jest postudiować – podsumowuje Piotr Wiśniewski.

Agnieszka Tarnowska, AS, WP.PL

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75