Trwa ładowanie...
d9qm1g3

Susza wysuszy portfele? Warzywa nawet trzykrotnie droższe niż przed rokiem

Ceny warzyw i owoców w górę. I to mocno - w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie. Wszystko przez suszę, która dotknęła polskich - i nie tylko polskich - rolników. Drożej płacimy za owoce i warzywa, droższe będą też inne produkty żywnościowe, bo ceny rosną na całym świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Susza wysuszy portfele? Warzywa nawet trzykrotnie droższe niż przed rokiem
(WP.PL, Fot: Photo Gallery IMT / Flickr (CC BY-SA 2.0))
d9qm1g3

Jak bardzo susza wysuszy nasze portfele?

Susza wpływa na ceny warzyw gruntowych, na rynku hurtowym w Broniszach w drugiej połowie lipca są one wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku.

Wyższe ceny osiągają między innymi pietruszka (trzykrotnie więcej niż przed rokiem), cebula, czy ziemniaki. W porównaniu z ubiegłym rokiem tańsze są pomidory pochodzące z upraw pod osłonami oraz cukinie. Papryka jest w cenie porównywalnej z 2014 rokiem.

d9qm1g3

Susza daje się we znaki rolnikom w całym kraju. - Ok 200 z 314 gmin na terenie woj. mazowieckiego jest zagrożonych suszą, zagrożone są głównie uprawy zboża - poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Dlatego tegoroczne plony podstawowych upraw mogą być niższe od 20 proc. aż do 49 proc., a więc o połowę być może niższe niż w latach poprzednich.

Podobne kłopoty mają Czesi, gdzie susza jest największa od 12 lat. Pogoda nie oszczędza też innych krajów Europy. Z kolei Ameryka zmaga się z powodziami. Ceny zbóż na rynkach idą w górę i - chociaż na razie analitycy pozostają powściągliwi w prognozach - może to w dłuższym okresie przełożyć się na ceny w sklepach.

d9qm1g3

Podziel się opinią

Share
d9qm1g3
d9qm1g3