Trwa ładowanie...
święto
28-04-2010 08:28

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

W siedzibach wielu organizacji związkowych zapłoną świece,
symbolizujące pamięć o ofiarach wypadków.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
d3xsw17
d3xsw17

Związkowcy z całej Polski uczczą w środę Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W siedzibach wielu organizacji związkowych zapłoną świece, symbolizujące pamięć o ofiarach wypadków.

Dzień Pamięci obchodzony jest w ten sposób od 14 lat. Jak mówią związkowcy, to nie tylko dowód pamięci o ofiarach wypadków, ale także okazja, by skierować do pracodawców apel o lepsze warunki pracy.

Według Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, każdego roku na świecie dochodzi do prawie 360 tys. śmiertelnych wypadków przy pracy, a 2 mln osób zapada na choroby zawodowe. Każdego dnia˙średnio ponad 960 tys. pracowników uczestniczy w wypadkach przy pracy, a ponad 5,3 tys. umiera z powodu chorób zawodowych.

Według szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Piotra Dudy, na wypadki przy pracy nie można patrzeć wyłącznie przez pryzmat ekonomii i statystyk. "Dla Solidarności zawsze najważniejszy jest człowiek. Każdy wypadek to ogrom cierpień poszkodowanego i tragedia jego rodziny" - podkreśla Duda.

d3xsw17

W Polsce w ubiegłym roku w wypadkach przy pracy zginęło 401 osób, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy zginęły 523 osoby. W minionym roku ciężkie obrażenia przy pracy odniosło 827 osób; lekko rannych było 85 tys. pracowników. W 2009 r. z powodu wypadków poszkodowani opuścili 3 mln 111 tys. 170 dni pracy.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych obchodzony jest w ponad 70 krajach. Idea zrodziła się w Kanadzie, gdzie na początku ubiegłego wieku doszło do katastrofy w kopalni. Jej ofiary uczcił w 1986 r. Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych, który przyjął datę 28 kwietnia jako Dzień Pamięci Pracowników. Potem pomysł podchwyciły związki w USA.

Dzień Pamięci nabrał światowego charakteru, kiedy w 1996 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku delegacja związkowców zapaliła świecę pamięci dla uczczenia pracowników, którzy zginęli lub cierpią z powodu złych warunków pracy. Dziś zapalona świeca jest symbolem tego dnia. W 1997 Międzynarodowa Konferencja Wolnych Związków Zawodowych zaleciła, aby ogólnoświatowe obchody odbywały się co roku.

W tym roku główne polskie uroczystości Dnia Pamięci odbyły się we Wrocławiu, gdzie 26 kwietnia podczas okolicznościowego seminarium spotkali się przedstawiciele Solidarności, społeczni inspektorzy pracy, naukowcy, pracodawcy i przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

d3xsw17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xsw17