Trwa ładowanie...
d396mjw

Świętochłowice/ Mieszkania komunalne w miejscu dawnych sal lekcyjnych

W zabytkowym gmachu dawnej szkoły w Świętochłowicach (Śląskie) powstało 25 mieszkań komunalnych. Lokatorom, którzy we wtorek odebrali klucze, przed wprowadzeniem się pozostaje tylko wstawienie mebli. Modernizacja budynku kosztowała 2,3 mln zł.

Share
d396mjw

"To ważna inwestycja. Uratowaliśmy zabytkowy obiekt i stworzyliśmy mieszkania, na które czekali świętochłowiczanie. Przedsięwzięcia związane z powstawaniem w mieście kolejnych lokali mieszkalnych będą kontynuowane" - zapowiedział prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Mieszkania komunalne zastąpiły dawne sale lekcyjne byłej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Szkolnej 10. W wygospodarowano 25 mieszkań komunalnych - jedno-, dwu- i trzypokojowych. Ich powierzchnia waha się od 30 do 70 m kw. Największe z nich znajdują się na poddaszu.

Wszystkie lokale zostały wyposażone w podstawowe sprzęty i po wstawieniu mebli będą gotowe do zamieszkania. Na lokatorów czekają np. kuchenka elektryczna z piekarnikiem, pojemnościowy podgrzewacz wody, zlew ze stali nierdzewnej z szafką oraz armatura łazienkowa.

d396mjw

"Jesteśmy pod dużym wrażeniem. Lokal jest gotowy do zamieszkania, nie musimy wydawać pieniędzy na remont. Zaskoczyło nas bogate wyposażenie. Mamy czteromiesięcznego synka, dlatego naszym marzeniem było dwupokojowe mieszkanie" - mówili Wioletta i Łukasz.

"Otrzymaliśmy szansę zamieszkania w jednym z największych mieszkań w tym budynku. Bardzo cieszymy się, że zarówno dzieci, jak i my będziemy mieli swoje pokoje. Dużym ułatwieniem jest centralne ogrzewanie, dotychczas musieliśmy palić w piecu. Kupimy nowe meble i zaczniemy nowe życie" - mówili Gabriela i Krzysztof, którzy wprowadzą się do mieszkania z dwójką dzieci.

Zamiana starej szkoły w budynek mieszkalny kosztowała 2,3 mln zł. Za te pieniądze przeprowadzono m.in. prace rozbiórkowe, wyremontowano dach, zamontowano nowe okna i drzwi oraz wymieniono instalacje. Robotnicy wybudowali też ścianki działowe, a na podłogach ułożyli panele i płytki.

Remontem i przebudową objęto cały budynek od piwnic aż po dach - zaznaczył zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych, Urzędu Miasta w Świętochłowicach Mateusz Szampera. Duże zmiany widoczne są także na zewnątrz. Obiekt został ocieplony, a elewacja zyskała estetyczny wygląd.

d396mjw

Na wykonanie inwestycji Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił miastu bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 40 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. "W zamian gmina została zobowiązana do utworzenia 25 lokali socjalnych lub mieszkań chronionych. Ich łączna powierzchnia użytkowa musi być równa powierzchni powstałych w Szkole Podstawowej nr 4 lokali komunalnych. Zlokalizowane są one w różnych częściach miasta i będą gotowe do końca czerwca br." - wyjaśnił prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej Robert Błaszczyk.

Budynek przy ul. Szkolnej został wzniesiony w 1881 roku na potrzeby sześcioklasowej szkoły powszechnej. Były tam także mieszkania dla nauczycieli. Ostatnie zajęcia odbywały się tam w roku szkolnym 2011/2012. Z powodu małej liczby uczniów i nienajlepszego stanu technicznego placówkę przeniesiono do pobliskiego gimnazjum. W grudniu 2012 r. miasto podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno - Usługowym "Probudrem, które zmodernizowało budynek.

Lokal komunalny w budynku dawnej szkoły mogli dostać mieszkańcy Świętochłowic, nieposiadający własnego mieszkania i spełniający kryteria dochodowe. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na osobę nie mógł przekraczać 125 proc., w przypadku jednoosobowego 175 proc. najniższej emerytury.

Administratorem mieszkań przy ul. Szkolnej 10 jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej.

d396mjw

Podziel się opinią

Share
d396mjw
d396mjw