Trwa ładowanie...
d2zcqsh
d2zcqsh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Świętokrzyskie/ 38 projektów w budżecie obywatelskim Skarżyska-Kamiennej

Budowa placów zabaw, siłowni plenerowych, remonty ulic i chodników - to niektóre z 38 projektów, zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r. przez mieszkańców Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie). Samorząd chce przeznaczyć na ten cel 400 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zcqsh

To pierwsza edycja budżetu partycypacyjnego w mieście. Pomysły można było zgłaszać przez półtora miesiąca - pocztą lub zostawiając wnioski w urzędzie miasta - do 21 sierpnia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka skarżyskiego magistratu Izabela Szwagierek, wpłynęło 38 projektów. "Propozycje będą teraz oceniane pod względem formalnym. Najpóźniej 25 września zostanie podane do publicznej wiadomości, które z nich zostaną dopuszczone pod głosowanie" - wyjaśniała.

Najwięcej pomysłów dotyczy budowy placów zabaw, siłowni plenerowych i innych miejsc aktywnego wypoczynku. Wnioskodawcy chcą, by powstały one w różnych dzielnicach miasta - na osiedlowych skwerach czy podwórkach. Jeden z projektów dotyczy zagospodarowania jednego z niewykorzystywanych publicznych budynków na Międzypokoleniowy Klub Kultury, inne - modernizacji nawierzchni trawiastego boiska i kortu tenisowego.

d2zcqsh

Mieszkańcy zgłosili także projekty związane z budową parkingów, remontem lub budową chodników, fragmentów ulic i altan śmietnikowych.

Skarżysko podzielono na cztery okręgi, w każdym z nich będą realizowane projekty o łącznej wartości 100 tys. zł. Pomysły mogły zgłaszać osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w danym okręgu. Każdy projekt przed złożeniem musiał zyskać poparcie co najmniej 20 mieszkańców.

W myśl regulaminu budżetu, realizacja zaproponowanych inwestycji nie może zająć więcej niż rok. Pomysły muszą dotyczyć terenów należących do miasta, będących we władaniu samorządu lub zarządzanych przez jednostki organizacyjne gminy.

Pomiędzy 28 września i 16 października, w wyznaczonych punktach do głosowania, mieszkańcy - którzy ukończyli 16 lat - będą mogli wskazać jeden projekt z listy. "Głosowanie rozłożono na kilka dni - każdy będzie miał szansę zagłosowania. Liczymy, że mieszkańcy Skarżyska pokażą wtedy swoje duże zaangażowanie w inicjatywę, podobnie jak uczynili to przy składaniu projektów" - dodała Szwagierek.

d2zcqsh

Na podstawie liczby głosów zostaną sporządzane listy rankingowe projektów. Mają one być ogłoszone najpóźniej 21 października. Realizowane będą te inwestycje, które uzyskają największe poparcie, aż do wyczerpania puli finansowej, zarezerwowanej dla każdego z okręgów.

Do końca października zaplanowano także spotkania z wnioskodawcami zwycięskich inicjatyw, aby doprecyzować warunki realizacji przedsięwzięć, m.in. ich kosztorysy.

W woj. świętokrzyskim o budżecie partycypacyjnym w ramach samorządowych budżetów na 2016 r. decydują m.in. mieszkańcy Starachowic, Końskich, Buska-Zdroju i Sandomierza. Wiadomo już, że w Kielcach zostanie zrealizowanych 16 projektów na łączną kwotę niemal 5,6 mln zł. Z kolei w kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim trwa procedowanie budżetu obywatelskiego jeszcze na 2015 r.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh