Trwa ładowanie...
d2dlzg0
02-01-2017 16:15

Świętokrzyskie/ Niemal 13 mln zł z UE na wsparcie biznesowe firm

Szkolenia i kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje pracowników oraz doradztwo biznesowe dla przedsiębiorców będą realizowane przy wsparciu ok. 13 mln zł z funduszy UE, w ramach projektu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

d2dlzg0
d2dlzg0

Partnerem przedsięwzięcia nazwanego "Biznes Adapter" jest Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Agata Wojda ze Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, instytucje będą pośredniczyły między świętokrzyskimi przedsiębiorcami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw a firmami realizującymi usługi szkoleniowe, które znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych. To ogólnopolska baza certyfikowanych usług (m.in.: szkoleń, kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych, mentoringu, coachingu), koordynowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

"Instytucje będą pełnić rolę operatorów systemu w regionie; w praktyce - prowadzić kompleksową obsługę przedsiębiorców, od aplikowania, przez wybór usługi, po rozliczenie dofinansowania, które będzie stanowić aż 85 proc. każdej usługi" - opisywała Wojda.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc w biurach terenowych w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich i Sandomierzu. Według Wojdy będzie też możliwość umówienia indywidulanych spotkań w siedzibach przedsiębiorstw.

d2dlzg0

Trzyletni projekt zakłada wsparcie dla 270 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ponad 2 tys. pracowników. Na potrzeby przedsięwzięcia zostanie uruchomiona specjalna aplikacja on-line oraz infolinia. Realizacja projektu rozpocznie się w pierwszym kwartale br.

W projekcie preferowani będą przedsiębiorcy działający w obszarach stanowiących inteligentne specjalizacje regionu oraz działający w branżach o najwyższym potencjale do stworzenia nowych miejsc pracy. Inteligentne specjalizacje to gałęzie gospodarki, w myśl których jest kształtowany rozwój województwa świętokrzyskiego. Określono je m.in. w Regionalnej Strategii Innowacji z 2014 r. Chodzi o: przemysł metalowo-odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, turystykę zdrowotną i prozdrowotną, branżę targowo-kongresową, zrównoważony rozwój energetyczny oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Projekt otrzyma ponad 12,7 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

"Biznes Adapter" jest skierowany do przedsiębiorców z regionu, z wyłączeniem Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Szkolenia dla firm działających w tych miastach będą w gestii Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Jak poinformował PAP Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, instytucja ta organizowała już konkurs dla tego działania RPO - w drugim projekcie wsparciem ma być objętych 2 tys. pracowników w 250 firmach. Kwota dofinasowania to ok. 12 mln zł.

d2dlzg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dlzg0