Trwa ładowanie...
d1sx6h9
d1sx6h9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Świętokrzyskie/ Pięć projektów do realizacji w budżecie obywatelskim Ostrowca

Dwie inwestycje infrastrukturalne oraz trzy projekty związane z kulturą mają być zrealizowane jeszcze w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Władze miasta chcą przeznaczyć na ten cel ok. 200 tys. zł - to o 50 tys. więcej, niż pierwotnie planowano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1sx6h9

Pilotażowy projekt budżetu obywatelskiego samorząd Ostrowca realizował po raz pierwszy. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 55 zgłoszonych inicjatyw, które przeszły weryfikację formalną - 42 dotyczyło inwestycji i remontów związanych z infrastrukturą, 13 - wydarzeń kulturalnych.

Z pierwszej grup projektów, najwięcej głosów zdobył pomysł modernizacji placu zabaw przy ul. Niskiej (szacunkowy koszt niemal 51 tys. zł). Podobnym poparciem - ponad 300 mieszkańców - cieszył się drugi w rankingu głosowania projekt - budowy drogi dojazdowej do Zespołu Szkół Publicznych nr 2 na Osiedlu Stawki (blisko 100 tys. zł). Przedsięwzięcia powinny być zrealizowane do końca roku.

"Pierwotnie na projekty inwestycyjne miało być przeznaczone 100 tys. zł, ale aby docenić zaangażowanie i mieszkańców w potrzebę realizacji tych dwóch projektów, prezydent Jarosław Górczyński zapowiedział podwyższenie puli o nieco ponad 50 tys. złotych" - poinformowała we wtorek PAP kierownik biura prezydenta w ostrowieckim magistracie, Diana Olszańska.

d1sx6h9

Za łączną kwotę ok. 47 tys. zł - w myśl regulaminu budżetu partycypacyjnego maksymalnie 50 tys. zł - będą realizowane także trzy inicjatywy kulturalne. Pierwszy to wspólny projekt mieszkańców trzech osiedli, związany z imprezami organizowanymi w ramach Dnia Seniora. Drugi dotyczy organizacji debat oksfordzkich - szkoły mądrej dyskusji, a kolejny - urządzenia wystawy prac wybitnych polskich artystów XX w., połączonej z wykładem dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Szacunkowy koszt wszystkich zgłoszonych inicjatyw - przed weryfikacją było ich 57 - to ponad dwa mln zł, dlatego na budżet obywatelski 2016 r., samorząd Ostrowca zamierza przeznaczyć większą niż tym roku część miejskiego budżetu.

W zorganizowanym w połowie września głosowaniu w wyznaczonych w poszczególnych dzielnicach miasta lokalach wyborczych, wzięło udział ponad 2,2 tys. mieszkańców Ostrowca (wg. statystyk mieszka tu ok. 70 tys. osób). Musiały być to osoby pełnoletnie, mieszkające w mieście - nie było wymogu meldunku. Każdy mógł poprzeć jeden projekt. Wcześniej inicjatywy mogły zgłaszać i popierać podpisami także osoby niepełnoletnie - za zgodą rodziców.

"Liczymy, że w kolejnym roku, kiedy mieszkańcy zobaczą, że faktycznie zrealizowano zgłaszane przez nich potrzeby, będzie większe zainteresowanie budżetem. Pewnie będą też zgłaszane projekty, które zdobyły mniejsze poparcie w tym roku" - oceniła Olszańska.

d1sx6h9

Jak dodała, w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego magistrat będzie chciał w większym stopniu wykorzystać nowe technologie komunikacyjne - m. in. umożliwić głosowanie przez stronę internetową czy przez specjalną aplikację na telefony komórkowe. "To też zwiększy atrakcyjność samego głosowania, bo nie każdy chce wyjść z domu i głosować na tradycyjnych kartach" - zauważyła Olszańska.

W woj. świętokrzyskim o budżecie obywatelskim w ramach samorządowych budżetów na 2016 r. decydują mieszkańcy m.in. Skarżyska-Kamiennej, Końskich, Buska-Zdroju i Sandomierza. Wiadomo już, że w Kielcach zostanie zrealizowanych 16 projektów na łączną kwotę niemal 5,6 mln zł, a w Starachowicach - 11 przedsięwzięć za ponad 1,2 mln zł.

d1sx6h9

Podziel się opinią

Share
d1sx6h9
d1sx6h9