Trwa ładowanie...
d4m7p4v

Świnoujście/ 40-50 mln zł rocznie na inwestycje samorządowe

Do 50 mln zł rocznie przeznacza w ostatnich latach Świnoujście na inwestycje miejskie. Inwestycje to dobry sposób na walkę z bezrobociem - uważają władze miasta.

Share
d4m7p4v

Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, zdecydowany wzrost wydatków inwestycyjnych nastąpił od 2004 r. O ile w 2000 roku miasto przeznaczyło na inwestycje 3,6 mln zł, w 2002 r. 6,9 mln zł, to w 2004 roku osiągnięto pułap 13 mln zł. Obecnie na inwestycje przeznacza się średnio około 40 - 50 mln zł - poinformował.

Miasto przeznacza na inwestycje około 20 proc. swego rocznego budżetu.

Bezrobocie, które w połowie ubiegłej dekady przekraczało w mieście 21 proc. teraz jest najniższe w regionie i oscyluje między 8-9 proc. przy stopie bezrobocia dla województwa przekraczającej 16 proc. - wskazał Karelus.

d4m7p4v

Ostatnie lata to wiele nowych inwestycji w rozwój infrastruktury podnoszącej poziom oferowanego przez miasto produktu turystycznego. Oddane zostały do użytku zrewitalizowane Park Zdrojowy i Park Chopina, powstało najdłuższe, europejskie transgraniczne połączenie pieszo-rowerowe, nowe szlaki i ścieżki turystyczne, promenada na pierwszym pasie wydm - wyliczył rzecznik.

Nowy wygląd i układ komunikacyjny otrzymało wiele świnoujskich ulic; wybudowano nowy most łączący wyspy Wolin i Karsibór. Przeniesione zostało targowisko miejskie. Zmodernizowano świnoujski port jachtowy, szpital miejski, bazę rybacką. Miasto konsekwentnie inwestuje też w infrastrukturę niezbędną do rozwoju biznesu.

Jak ocenił w jednym ze swych rankingów dziennik "Rzeczpospolita", Świnoujście wśród miast na prawach powiatu zajęło drugą pozycję pod względem wysokości wydatków na inwestycje w latach 1995 - 2013 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Miasto z kwotą 17,2 tys. zł wyprzedził tylko Sopot. To pokazuje, że potrafimy umiejętnie spożytkować nasze dochody - podkreślił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. "Inwestycje to dobry środek na walkę z bezrobociem, które od wielu już lat jest najniższe w województwie zachodniopomorskim" - dodał.

Wiele miejskich inwestycji powstało dzięki środkom zewnętrznym. Tylko w minionej kadencji Świnoujście pozyskało ich blisko 70 mln zł. Decyzją prezydenta miasta w magistracie powstał wydział pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Świnoujście - ocenił w ub.r. resort infrastruktury - jest liderem na Pomorzu Zachodnim w wykorzystaniu funduszy unijnych. Miasto to wykorzystało najwięcej w regionie funduszy UE w przeliczeniu na jednego mieszańca.

Od chwili, kiedy do Polski zaczęły płynąć unijne fundusze, aż do połowy 2014 r. Świnoujście otrzymało 34,5 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

d4m7p4v

Podziel się opinią

Share
d4m7p4v
d4m7p4v