Trwa ładowanie...
d247ash

Świrski: najważniejsze problemy polskiej energetyki dotyczą górnictwa

Pierwsze i najważniejsze decyzje, które musi podjąć nowy szef resortu energetyki dotyczą górnictwa; bez tego nie rozwiąże się żadnego problemu energetyki - mówi PAP profesor Politechniki Warszawskiej Konrad Świrski.

Share
d247ash

Poseł Prawa i Sprawiedliwości z Siedlec Krzysztof Tchórzewski jest kandydatem tego ugrupowania na szefa nowego resortu energetyki. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego Tchórzewski był wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym m.in. za elektroenergetykę

Świrski podkreślił, że choć na szefa nowego resortu wymieniano "inne nazwisko - b. wiceministra gospodarki, eksperta energetycznego PiS Piotra Naimskiego - to nazwisko Tchórzewskiego wymieniało się w kontekście stanowiska wiceministra w tym resorcie. Profesor zauważa, że aktywność zawodowa kandydata związana jest z energetyką, jest on również absolwentem Wydziału Elekrycznego Politechniki Warszawskiej.

Według Świrskiego, pierwsze i najważniejsze decyzje nowego ministra powinny dotyczyć górnictwa. "Bez rozwiązania tych problemów nie rozwiąże się problemów energetyki. Jeśli to miałoby zostać jak jest, to wcześniej czy później górnictwo obciąży energetykę" - mówi PAP ekspert.

d247ash

Jak dodał, kolejną kwestią jest opracowanie strategicznego polskiego miksu energetycznego. "Trzeba określić w jakim kierunku strategicznie Polska powinna się rozwijać. W tym pytaniu zawarty jest też problem dotyczący rozwoju energetyki jądrowej i konieczności budowy nowych mocy, które istnieją zarówno po stronie energetyki konwencjonalnej, jak i po stronie energetyki odnawialnej" -zaznaczył.

"To zaś jest nierozerwalnie związane z pytaniem o wypełnienie polityki klimatycznej UE. Czy będą zachodziły jakiekolwiek renegocjacje tej polityki, a jeśli nie, to w jaki sposób Polska ma wypełnić zobowiązania" - podkreślił Świrski.

"Na pewno nowy minister będzie też silnie akcentował kwestie obrony interesów narodowych i ochrony polskich przedsiębiorstw, co było widoczne w działaniach związanych z próbą zablokowania procesu sprzedaży spółki strategicznej PKP Energetyka" - dodał ekspert.

Profesor zwraca też uwagę na zbliżającą się konferencję klimatyczną w Paryżu. "Nie do końca jest jasne, jakie jest polskie stanowisko na tę konferencję, i czy nowe ministerstwo energetyki zdąży przejąć inicjatywę negocjacyjną" - mówił.

d247ash

Jak zaznaczył, z punktu widzenia energetyki, zawsze jest duży problem, jeśli te globalne porozumienia negocjowane są przez pryzmat resortu środowiska. "Czasami interesy ministerstwa środowiska są rozbieżne z interesami przemysłu i energetyki. To jest zresztą zrozumiałe, chodzi o to, by istniała krajowa wypadkowa tych interesów" - podkreślił.

Zauważył też, że jest bardzo niewiele czasu - konferencja klimatyczna rozpoczyna się 30 listopada br. "Mamy ponadto okres przejściowy, tymczasem nie do końca jest wiadomo jaka jest strategia i przez kogo jest ona kreowana" - podkreślił Świrski.

d247ash

Podziel się opinią

Share
d247ash
d247ash