Trwa ładowanie...
d3lfzxe

Synektik nie wyklucza nowych inwestycji i przenosin na rynek główny w 2012 r.

29.11. Warszawa (PAP) - Działający na rynku radiologii i medycyny nuklearnej Synektik planuje przeniesienie notowań z NewConnect na rynek główny, ponadto spółka nie wyklucza...

d3lfzxe
d3lfzxe

29.11. Warszawa (PAP) - Działający na rynku radiologii i medycyny nuklearnej Synektik planuje przeniesienie notowań z NewConnect na rynek główny, ponadto spółka nie wyklucza przeprowadzenia kolejnych inwestycji - poinformował zarząd Synektika na spotkaniu z dziennikarzami. W listopadzie spółka uzyskała zezwolenie na komercyjną produkcję i sprzedaż radiofarmaceutyków, co zakończyło proces inwestycyjny o wartości 18,8 mln zł.

"Przyglądamy się rynkowi, jest on przez nas mocno monitorowany. Zakończyliśmy z sukcesem jedną inwestycję, nie wykluczamy kolejnych" - poinformował wiceprezes spółki, Dariusz Korecki.

"To dobry czas, żeby zastanowić się co dalej. Jeśli rynek będzie rozwijał się w tym kierunku, w którym myślimy, że będzie się rozwijał, to znajdzie się zapotrzebowanie na to, by kolejne tego typu placówki się pojawiały" - dodał.

Zgodnie z wypowiedzią Koreckiego w przypadku rozpoczęcia nowego procesu inwestycyjnego spółka, która w sierpniu 2011 r. zadebiutowała na rynku NewConnect, mogłaby przeprowadzić kolejną emisję. Zarząd nie wykluczył, że emisja ta wiązać by się mogła z przenosinami na rynek główny warszawskiego parkietu.

d3lfzxe

"Przeniesienie notowań na rynek główny znajduje się w naszych planach. W następnym roku organizacyjnie bylibyśmy już na to przygotowani. Możliwe jest więc, że w przyszłym roku mogłoby mieć to miejsce" - powiedział wiceprezes.

Zarząd poinformował, że Synektik chce poszerzać skalę działalności spółki. W związku z tym zastanawia się nad ewentualnymi akwizycjami.

"Rozważamy taki scenariusz, w którym skalę naszej działalności poszerzać będziemy poprzez akwizycje. Interesują nas spółki IT, które mają skalę działalności podobną do naszej w obszarze IT. Jeśli będzie to biznesowo uzasadnione, akwizycje mogą w przyszłości mieć miejsce" - powiedział Korecki.

W listopadzie spółka uzyskała zezwolenie na komercyjną produkcję i sprzedaż radiofarmaceutyków. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zakończyła trwający 17 miesięcy proces inwestycyjny w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak podał zarząd, całkowite nakłady na inwestycję wyniosły 18,8 mln zł.

d3lfzxe

Proces wytwarzania i sprzedaży radiofarmaceutyków, znajdujących zastosowanie m.in. w onkologii, neurologii i kardiologii, ma być prowadzony przez spółkę Iason, w 100 proc. kontrolowaną przez Synektik.

"Nowa inwestycja będzie ważyła na skonsolidowanych wynikach w kolejnych latach. Zakład może wygenerować przychody rzędu kilkunastu milionów złotych już w przyszłym roku. Poza tym zakładamy dwukrotny wzrost skali działalności do końca 2012 roku" - powiedział Korecki.

Jak poinformował wiceprezes, spółka w połowie grudnia ma opublikować prognozy finansowe dotyczące lat 2012 i 2013.

d3lfzxe

Po trzech kwartałach 2011 roku Synektik wypracował ponad 26 mln zł przychodów, przy czym wynik ten nie uwzględnia jeszcze sprzedaży radiofarmaceutyków. Dla porównania, w analogicznym okresie roku poprzedniego przychody wyniosły ponad 14,82 mln zł.

W 2010 roku spółka wypracowała 31 mln zł przychodów, 3,2 mln zł EBITDA oraz 1,35 mln zł zysku netto.

Synektik świadczy usługi w sektorze medycznym. Spółka zajmuje się sprzedażą aparatury medycznej i jest komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej. W jej ofercie znajduje się wykonywanie testów rtg, prowadzenie serwisu aparatury medycznej do diagnostyki obrazowej oraz rozwiązania informatyczne ułatwiające zarządzanie archiwami z różnych technik obrazowania medycznego.

d3lfzxe

Klientów Synektika stanowią ośrodki diagnostyczne wyposażone w kamery PET, PET-CT lub PET-MR. W Polsce działa 14 ośrodków, prowadzących diagnostykę przy wykorzystaniu technologii PET-CT. W 2012 spodziewane jest otwarcie 5 nowych centrów diagnostycznych, m.in. w Lublinie, Szczecinie i Krakowie. Zgodnie z opinią wiceprezesa chłonność rynku w Polsce wynosi do 30 ośrodków.

Zgodnie z badaniami Biotech Systems w 2016 roku światowe zapotrzebowanie na nowe urządzenia PET może wynieść ok. 900 sztuk, wykonujących 5,4 mln procedur. Rynek medycyny nuklearnej w Polsce ma w latach 2010-13 ulec podwojeniu. (PAP)

now/ ana/

d3lfzxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfzxe