System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany
System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany - informuje ministerstwo zdrowia. Wojewódzkie komisje działające przy wojewodach mają zostać zlikwidowane, a przyznawaniem odszkodowań ma zająć się specjalny pion w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
18.04.2016 | aktual.: 19.04.2016 11:20
System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany - informuje ministerstwo zdrowia. Wojewódzkie komisje działające przy wojewodach mają zostać zlikwidowane, a przyznawaniem odszkodowań ma zająć się specjalny pion w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapewnienie szybkiej pomocy poszkodowanemu pacjentowi.
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta.
Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński mówi, że pozasądowe dochodzenie roszczeń trzeba uprościć. Przede wszystkim pacjent powinien być szybko poinformowany o niepożądanym zdarzeniu, a system powinien opierać się na uproszczonym orzecznictwie, tak aby poszkodowany niezwłocznie otrzymał gratyfikację finansową.
Profesor Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej podkreśla, że w nowym systemie nie będzie orzekania o winie, natomiast obejmie on większy zakres zdarzeń. Według niej, trzeba również objąć te szkody, których nie uwzględniają komisje wojewódzkie, jak również sądy. Jako przykład podała przebicie tchawicy w wyniku tracheotomii. Przed zabiegiem informuje się pacjenta o tym, że istnieje takie ryzyko, ale gdy do tego dojdzie, pacjent może nie otrzymać odszkodowania.
Grzegorz Błażewicz - zastępca Rzecznika Praw Pacjenta przyznaje, że obecny system nie sprawdza się: pacjenci długo czekają na uznanie roszczenia, a odszkodowania są zbyt niskie. Zdarzały się kwoty nie do zaakceptowania, na przykład 10 złotych, a raz było to nawet 1 złotych - powiedział.
Resort zdrowia zapowiada debatę publiczną dotyczącą zmian w systemie pozasądowego dochodzenia roszczeń przez pacjentów.