Trwa ładowanie...
lekarz
18-04-2016 13:10

System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany

System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany - informuje ministerstwo zdrowia. Wojewódzkie komisje działające przy wojewodach mają zostać zlikwidowane, a przyznawaniem odszkodowań ma zająć się specjalny pion w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmienianyŹródło: Fotolia, fot: Fotolia
d1bm1w6
d1bm1w6

System pozasądowych odszkodowań medycznych będzie zmieniany - informuje ministerstwo zdrowia. Wojewódzkie komisje działające przy wojewodach mają zostać zlikwidowane, a przyznawaniem odszkodowań ma zająć się specjalny pion w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapewnienie szybkiej pomocy poszkodowanemu pacjentowi.

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński mówi, że pozasądowe dochodzenie roszczeń trzeba uprościć. Przede wszystkim pacjent powinien być szybko poinformowany o niepożądanym zdarzeniu, a system powinien opierać się na uproszczonym orzecznictwie, tak aby poszkodowany niezwłocznie otrzymał gratyfikację finansową.

Profesor Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej podkreśla, że w nowym systemie nie będzie orzekania o winie, natomiast obejmie on większy zakres zdarzeń. Według niej, trzeba również objąć te szkody, których nie uwzględniają komisje wojewódzkie, jak również sądy. Jako przykład podała przebicie tchawicy w wyniku tracheotomii. Przed zabiegiem informuje się pacjenta o tym, że istnieje takie ryzyko, ale gdy do tego dojdzie, pacjent może nie otrzymać odszkodowania.

d1bm1w6

Grzegorz Błażewicz - zastępca Rzecznika Praw Pacjenta przyznaje, że obecny system nie sprawdza się: pacjenci długo czekają na uznanie roszczenia, a odszkodowania są zbyt niskie. Zdarzały się kwoty nie do zaakceptowania, na przykład 10 złotych, a raz było to nawet 1 złotych - powiedział.

Resort zdrowia zapowiada debatę publiczną dotyczącą zmian w systemie pozasądowego dochodzenia roszczeń przez pacjentów.

d1bm1w6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bm1w6