Trwa ładowanie...
niemcy
28-04-2019 20:12

System się sprawdził. Wypłaty zapomóg w supermarketach

W przymusowych sytuacjach bezrobotni w RFN mogą odebrać zapomogę w kasie supermarketu czy drogerii.

System się sprawdził. Wypłaty zapomóg w supermarketachŹródło: East News
d1okhhq
d1okhhq

Prawie 20 mln euro niemiecki pośredniak, Federalna Agencja Pracy (BfA) w Norymberdze, do tej pory wypłacił bezrobotnym w gotówce przez kasy supermarketów. Ten nowy system po fazie testów, która zakończyła się pod koniec stycznia br. wprowadzono obecnie w całych Niemczech. Do tej pory było już 78 tys. takich wypłat.

Ten system przewidziany jest przede wszystkim dla odbiorców zapomóg, którym w awaryjnych sytuacjach potrzebna jest gotówka. Do tej pory pieniądze można było zawsze podjąć z wypłatomatów w budynkach urzędów pracy, lecz ze względu na koszty i zawodność tych automatów zostały one zlikwidowane.

Obecnie pieniądze w nagłych przypadkach można pobrać w supermarketach i drogeriach, między innymi w Rewe, Penny, Realu, dm i Rossmannie. W ten sposób liczba punktów wypłat wzrosła z 300 do 10 tys. – wyjaśnił rzecznik Agencji Pracy w Norymberdze. Podjęcie gotówki nie musi być związane z dokonaniem zakupów.

W ubiegłym roku metodę tę testowano w kilku miastach, m.in. w Monachium, Paderborn, Dortmundzie, Oberhausen i Wolfsburgu. Reakcja użytkowników była bardzo pozytywna – podkreślił rzecznik: wypłaty przebiegały bez zakłóceń i z tego względu system ten rozszerzona na całe Niemcy.

d1okhhq

Dyskretna wypłata

Aby bezrobotni otrzymali w supermarkecie pieniądze, muszą przedłożyć neutralny talon z kodem kreskowym, który mogą otrzymać w pośredniaku. Kod skanowany jest w kasie i na displayu pojawia się suma do wypłaty. Jak podaje Agencja Pracy, większość wypłat to suma 245 euro.

System ten może jeszcze zostać poszerzony np. o formę cyfrowego kodu albo aplikacji. Odbiorcy zasiłku pozostają anonimowi. Agencja Pracy zaznacza, że system neutralnie wyglądających talonów pozwala na niedyskryminującą wypłatę świadczeń. Okazywany talon jest anonimowy, nie zawiera żadnych danych osobowych i nic nie wskazuje na to, że pochodzi z urzędu pracy.

Partia Lewica już w fazie wstępnej krytykowała ten system jako „niepotrzebne stygmatyzowanie bezrobotnych”.

d1okhhq

Generalnie zapomogi dla bezrobotnych w dalszym ciągu przekazywane są na rachunki bankowe – podkreślił rzecznik BfA. Wypłaty gotówki dotyczą tylko niewielu osób, znajdujących się w przymusowej sytuacji, i jest to tylko ułamek ogółu wypłat świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1okhhq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okhhq