Trwa ładowanie...
d42gsyk
d42gsyk

Sytuacja pogodowa może spowodować dalsze straty w warzywach i owocach - Bronisze

...
Share
d42gsyk

04.08. Warszawa (PAP) - Specjaliści z rynków hurtowych Bronisze oceniają, że sytuacja pogodowa w lipcu może spowodować dalsze straty w plonach owoców i warzyw.

"Informacje jakie przekazywali specjaliści polskich rynków hurtowych potwierdzają wstępne szacunki GUS. W tym roku warzyw zbierzemy mniej o 10 proc. niż w 2009, a owoców z drzew o 1/5 mniej. Informacje GUS dotyczą stanu z początku lipca, a w czasie całego miesiąca przebieg pogody był wysoce niekorzystny dla upraw polowych - wysokie temperatury, a następnie długotrwałe i obfite deszcze. Zdaniem sadowników i rolników przebieg pogody w najbliższych tygodniach może wpłynąć na utrzymanie obecnego poziomu plonów lub tez spowodować dalsze straty" - napisano w komunikacie.

GUS niedawno podał, że ocenia produkcję warzyw gruntowych na 4,6 mln t, tj. o niespełna 4 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych i o ponad 1 proc. mniej od średnich zbiorów z lat 2001-2005, a zbiory owoców z drzew wyniosą 3,0 mln t, tj. o ok. 8 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych oraz o 10 proc. więcej od średnich zbiorów z lat 2001-2005. (PAP)

map/ asa/

d42gsyk

Podziel się opinią

Share
d42gsyk
d42gsyk