Sytuacja przedsiębiorstw w III kw. relatywnie dobra, rosną obawy o sytuację w IV kw. - koniunktura

21.10. Warszawa (PAP) - W III kwartale cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały na relatywnie dobrych poziomach - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez...

21.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 10:53

21.10. Warszawa (PAP) - W III kwartale cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały na relatywnie dobrych poziomach - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez NBP. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku.

"Cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały w III kw. na relatywnie dobrych poziomach. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

"Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżył się optymizm oczekiwań, w tym przede wszystkim w obszarze popytu i produkcji. W efekcie mniej firm podejmie decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, niskie pozostało również zainteresowanie rozbudową potencjału wytwórczego. Przedsiębiorstwa rzadziej zamierzają podnosić ceny, przy malejących oczekiwaniach inflacyjnych, choć wolniej niż w poprzednim kwartale" - dodano.

Zdaniem autorów raportu spadek optymizmu w odniesieniu do kierunku zmian w IV kw. br. był widoczny w większości analizowanych klas, poza wyspecjalizowanymi eksporterami i firmami budowlanymi.

"Pogarszające się perspektywy popytu pociągnęły za sobą dalszy spadek optymizmu w odniesieniu do kierunku zmian sytuacji w IV kw. Tego rodzaju obawy widoczne były w większości analizowanych klas. Wyjątek stanowili wyspecjalizowani eksporterzy oraz firmy budowlane" - napisali autorzy raportu.

Według wyników badań koniunktury wśród przedsiębiorców przeważyły plany redukcji liczby etatów.

"Spadek optymizmu prognoz sprzedaży, przy utrzymującej się niepewności w odniesieniu do koniunktury w kraju miały niekorzystny wpływ na popyt na pracę. Wskaźnik prognoz zatrudnienia obniżył się i przyjął niewielką wartość ujemną, a więc przeważyły plany redukcji liczby etatów" - napisano.

"W ślad za zmniejszeniem popytu na pracę, ankietowane przedsiębiorstwa rzadziej planują podnosić płace swoim pracownikom. Jednocześnie nieznacznie wzrosła średnia planowana podwyżka płac. Wzrost przeciętnej podwyżki zaobserwowano głównie w dużych przedsiębiorstwach" - dodano. (PAP)

mac/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelbanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)