Trwa ładowanie...
d4dzwdb
d4dzwdb

Sytuacja w Irlandii i Portugalii skłoni RPP do podwyżek stóp - BofA/ML (opinia)

12.11. Londyn (PAP) - Narastający kryzys fiskalny na peryferiach eurostrefy, w Portugalii i Irlandii, idący w parze z rosnącymi cenami surowców, przekona RPP do prewencyjnej zwyżki...
Share
d4dzwdb

12.11. Londyn (PAP) - Narastający kryzys fiskalny na peryferiach eurostrefy, w Portugalii i Irlandii, idący w parze z rosnącymi cenami surowców, przekona RPP do prewencyjnej zwyżki stóp w listopadzie, lub najpóźniej w styczniu - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

"Dzięki umiarkowanemu zadłużeniu sektora prywatnego i konstytucyjnym progom długu, fundamenty polskiej gospodarki należą do najsilniejszych w UE, nie mniej gospodarka ma deficyt fiskalny i finansów publicznych, finansowany w dużym stopniu przez napływ inwestycji portfelowych" - napisali analitycy banku w komentarzu (GEM's Daily London Edition).

"Polska nie będzie miała trudności z zaspokojeniem potrzeb finansowych w najbliższym roku, ale rozwój wydarzeń w Portugalii i Irlandii najprawdopodobniej skłoni Radę Polityki Pieniężnej do prewencyjnego posunięcia" - dodali.

d4dzwdb

"Presji popytowej na ceny praktycznie w Polsce nie ma, a niepewna perspektywa wzrostu dla eurostrefy oznacza, że RPP ma pole do manewru i nie musi się ze zwyżką spieszyć. Jednak otoczenie zewnętrzne może skłonić Radę do utwierdzenia swej wiarygodności poprzez szybkie działania podyktowane chęcią złagodzenia ryzyka w postaci oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych" - zaznacza komentarz.

Główna stopa procentowa od dłuższego czasu utrzymuje się na niezmienionym poziomie 3,5 proc.

"Łączna zwyżka stóp o 50 ptk. bazowych w postaci dwóch podwyżek po 25 ptk. bazowych w krótkim odstępie czasu wystarczy dla powstrzymania przyszłego inflacyjnego ryzyka" - ocenia BofA ML.

Bank twierdzi, iż duże znaczenie dla decyzji RPP na listopadowym posiedzeniu będą miały październikowe dane o inflacji. Ministerstwo finansów przewiduje 2,9 proc. wobec 2,5 proc. we wrześniu. Ministerstwo gospodarki sugerowało 3,0 proc.

d4dzwdb

Prawdopodobnym skutkiem zwyżki stóp procentowych będzie umocnienie złotego.

"RPP musi odnaleźć równowagę pomiędzy zacieśnieniem polityki pieniężnej z jednej strony i utrzymaniem konkurencyjności polskiego eksportu z drugiej. Zwyżka stóp może wywołać nadmierne umocnienie złotego, które w obecnym, niepewnym globalnym otoczeniu zaszkodzi eksportowi" - tłumaczą.

BofA ML ocenia, iż drożejąca żywność i zwyżkujące ceny surowców skierują inflację w stronę górnego limitu celu inflacyjnego 3,5 proc. na początku 2011 r. (PAP)

asw/ gor/

d4dzwdb

Podziel się opinią

Share
d4dzwdb
d4dzwdb