Trwa ładowanie...
d4047v9
15-09-2016 10:47

Szałamacha powołał Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

Warszawa, 15.09.2016 (ISBnews) - Minister finansów Paweł Szałamacha powołał dziś Radę do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Będzie ona wydawać opinie dotyczące stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która zaczęła obowiązywać w lipcu br. W skład Rady wchodzi dziewięciu ekspertów z zakresu prawa podatkowego i finansów, reprezentujących różne środowiska.

d4047v9
d4047v9

"Moim zadaniem jest to, ażeby ta klauzula odniosła swój skutek, aby poprawiła jakość orzecznictwa, jakość decyzji podatkowych Ministerstwa, a także spowodowała to, że ci podatnicy, którzy mogli mieć uzasadnione obawy co do wpływu klauzuli na ich biznes [zobaczą, że] te obawy zostaną zniwelowany i będą mogli w sposób stabilny planować swoje transakcje. Ale jednocześnie podstawowy cel klauzuli, by erozja dochodów podatkowych - zwłaszcza podatków dochodowych od osób prawnych - została zatrzymana, by odbudować te dochody" - powiedział Szałamacha dziennikarzom.

Rada ustali swój regulamin, m.in. w zakresie tego, jak często będzie się spotykać, dodał minister. Podkreślił, że Rada będzie mogła wydawać opinie także poza swoimi posiedzeniami. "Sensowny tryb pracy to spotkania co najmniej raz na miesiąc" - wskazał Szałamacha.

Minister powołał Radą na czteroletnią kadencję. Poza stroną rządową swoich przedstawicieli w Radzie mają m.in. doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wyższych uczelni i strona samorządowa.

"Rada jest niezależnym organem eksperckim, który będzie opiniować zasadność zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w indywidualnych sprawach. Z wnioskiem o opinię będzie mógł się zwrócić minister finansów w toku postępowania podatkowego w przypadku unikania opodatkowania. Ponadto gdy minister podejmie w danej sprawie decyzję o zastosowaniu klauzuli, zainteresowana strona będzie mogła w odwołaniu od tej decyzji złożyć wniosek o zasięgnięcie opinii Rady" - czytamy w komunikacie resortu.

d4047v9

Przepisy wprowadzające w życie klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania weszły w życie 15 lipca 2016 r. Ministerstwo podkreśla, że klauzula ma być narzędziem, które pozwoli skuteczniej walczyć z agresywnym planowaniem podatkowym. O agresywnej optymalizacji można mówić w odniesieniu do czynności dokonanych przede wszystkim lub wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, jeśli sposób działania był sztuczny.

"Za agresywną optymalizację podatkową, która może być objęta klauzulą, będą więc uznawane takie działania, które jednocześnie mają sztuczny/nierynkowy charakter i zostały przeprowadzone przede wszystkim w celu uzyskania korzyści podatkowej. Innymi słowy - działania optymalizacyjne są dopuszczalne, o ile są dokonywane w toku rzeczywistych działań gospodarczych" - podsumowano w materiale.

(ISBnews)

d4047v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4047v9