Trwa ładowanie...
d3f5bfy

Szałamacha: Rating Moody's akceptowalny, obniżka perspektywy - mocno polemiczna

Warszawa, 14.05.2016 (ISBnews) - Decyzja Moody's Investors Service o utrzymaniu ratingu Polski na poziomie na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej jest do zaakceptowania, natomiast obniżenie perspektywy ratingu do negatywnej ze stabilnej jest "mocno polemiczne", uważa minister finansów Paweł Szałamacha. Spodziewa się on umocnienia złotego w reakcji na decyzję Moody's.

Share
d3f5bfy

"O ile sama ocena utrzymania dobrej oceny polskiej gospodarki i wysiłków Ministerstwa Finansów jest do zaakceptowania, to zmiana perspektywy tego ratingu jest mocno polemiczna" - powiedział Szałamacha na konferencji prasowej.

"Chyba powszechnie spodziewamy się w poniedziałek lekkiej poprawy [na rynkach], tzn. umocnienia polskiej waluty, jak i spadku rentowności obligacji Skarbu Państwa" - dodał.

Podkreślił, że "mamy zabezpieczoną bardzo poważną rezerwę płynnościową" w zakresie finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu.

Wskazał także, że politycy opozycyjni spodziewali się obniżenia ratingu Polski, co stanowiłoby dla nich dobry dopalacz do zaogniania konfliktu, więc teraz będą chcieli pokryć swoje rozczarowanie.

d3f5bfy

Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja Moody's wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego. Agencja obawia się ryzyka wzrostu wydatków rządowych oraz negatywnego wpływu na zachowania inwestorów możliwości uchwalenia ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych i kontrowersji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Moody's podał też w swoim komunikacie, że pogorszenie sytuacji finansów państwa i/ lub znacząca zmiana na gorszy klimat inwestycyjny po wdrożeniu proponowanych przez rząd rozwiązań mogą stworzyć presję na obniżenie ratingu i może prowadzić do jego obniżki. Jednocześnie przedłużający się (lub eskalujący) konflikt pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, prowadzący do znaczącego odpływu kapitału, także mógłby oznaczać presję na obniżenie ratingu.

Agencja wskazała także, że konsolidacja fiskalna, która doprowadziłaby do ograniczenia strukturalnego deficytu budżetowego oraz długoterminowej poprawy sytuacji systemu ubezpieczeń społecznych oraz ram instytucjonalnych mogłaby oznaczać presję na podwyższenie perspektywy ratingu.

(ISBnews)

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy