Trwa ładowanie...
d3bce0x

Szałamacha w liście do Dombrovskisa: Deficyt w 2015 r. nie przekroczy 3% PKB

Warszawa, 04.02.2016 (ISBnews) - Minister finansów Paweł Szałamacha wysłał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczych i finansowych Pierre'a Moscoviciego, w którym zapewnił, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych za 2015 r. nie przekroczy 3% PKB.

Share
d3bce0x

Szałamacha poinformował w liście, że według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wzrost PKB wyniósł 3,6% PKB (w IV kwartale ubiegłego roku według szacunków MF wyniósł 3,8%), podał resort w komunikacie.

"W połączeniu z najnowszymi danymi o deficycie budżetu państwa w 2015 roku, który nie przekroczy 47 mld zł i o wynikach samorządów za 11 miesięcy, pozwala to oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3% PKB" - czytamy w komunikacie.

"Minister Paweł Szałamacha podkreślił, że celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3% PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 r. deficyt sektora wyniesie 2,8% PKB. W kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych" - czytamy dalej.

W związku z tym priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków, podkreślono. W tym celu przyjęte zostaną przez rząd następujące rozwiązania:

  • wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule - GAAR);
  • obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami - z 15 000 euro na 15 000 zł;
  • reforma administracji podatkowej i celnej -- połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę;
  • wprowadzenie narzędzi informatycznych do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT.

"W liście zapowiedziano również, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym Programie konwergencji. Aktualizacja 2016" - podsumował resort.

(ISBnews)

d3bce0x

Podziel się opinią

Share
d3bce0x
d3bce0x