Szansa na korektę rośnie
Podczas czwartkowej sesji nastroje na rynkach pozostawały zmienne na skutek utrzymującej się niepewności na rynkach. Pomimo dość pozytywnego początku handlu w Europie nastroje szybko uległy pogorszeniu po publikacji kiepskich danych na temat wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym w Europie oraz indeksu nastrojów konsumentów instytutu Ifo.
Podczas czwartkowej sesji nastroje na rynkach pozostawały zmienne na skutek utrzymującej się niepewności na rynkach. Pomimo dość pozytywnego początku handlu w Europie nastroje szybko uległy pogorszeniu po publikacji kiepskich danych na temat wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym w Europie oraz indeksu nastrojów konsumentów instytutu Ifo.
Słabe dane nie wygenerowały jednak silnego ruchu spadkowego, co było z technicznego punktu widzenia impulsem do ruchu korekcyjnego. Eurodolar przetestował w dniu wczorajszym okolice 1,26 i ustanowił maksimum dzienne w rejonie 1,2619. Para nie zdołała się jednak utrzymać powyżej tego poziomu, co przyczyniło się do powrotu notować w okolice wsparcia na poziomie 1,2520. Szanse na korektę wzrostową na eurodolarze wzrosły w dniu dzisiejszym. EURUSD broni jak na razie tegorocznego minimum i na początku sesji europejskiej obserwujemy dość dynamiczne umocnienie euro. Symptomem do tego był wyższy odczyt indeksu zaufania GFK z Niemiec. Ponowne wyjście powyżej poziomu 1,26 powinno przynieść większe odreagowanie na tej parze.
Uwadze inwestorów nie mógł umknąć wczorajszy dynamiczny ruch na EURCHF z okolice 1,2010 w rejon 1,2070. Silne osłabienie franka było spowodowane spekulacjami na temat nałożenia podatku od depozytów w CHF, co miałoby zniechęcić inwestorów do szwajcarskiej waluty. Zdaniem agencji informacyjnej Dow Jones Newswires nagłe osłabienie franka był raczej rezultatem zlecenia sprzedaży niż działań Narodowego Banku Szwajcarii. Ponadto mogła się do tego przyczynić niska płynność.
Na rynku krajowym zloty wyhamował deprecjację i ma szanse na umocnienie, jeśli scenariusz zakładający korektę wzrostową na rynkach się sprawdzi. W dniu wczorajszym zostały opublikowane notatki z majowego posiedzenia RPP, na którym Rada zdecydowała się podnieść stopy procentowe o 0,25%. Minutes były dość jastrzębie i wynikało z nich, że część członków myśli o kolejnej podwyżce stóp. Wysoka inflacja utrzymująca się powyżej celu inflacyjnego martwi. Zdaniem Jerzego Hausnera kluczowa dla Rady może być publikacja lipcowej projekcji inflacji przez NBP.
EURPLN
Eurozłoty wyhamował wzrosty. Na wykresie 4h pojawiła się formacja podwójnego szczytu, co może sprzyjać korekcie wzrostowej na złotym. Najbliższym wsparciem pozostaje rejon 4,30, a przełamanie minimum z 22 maja tego roku wygeneruje sygnał sprzedaży. Strefa oporu to 4,36-4,37.
EURUSD
Euro dość dynamicznie zyskuje na wartości względem dolara w dniu dzisiejszym. Para wybroniła wsparcie w rejonie 1,2515/20, co może sprzyjać odreagowaniu. Impulsem do większej korekty będzie ponowne wyjście powyżej poziomu 1,2600. 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 1,2823 wyznacza opór na poziomie 1,2632.
GBPUSD
Notowanie GBPUSD w dniu wczorajszym pozostawały w wąskim zakresie wahań. Para wybroniła wsparcie na poziomie 1,5640 i lekko odreagowała. Dziś jest szansa na ponowny test okolic 1,5720, co przyczyniło by się do głębszej korekty wzrostowej na funtdolarze w rejon dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym.
EURJPY
Nieco lepsze nastroje obserwowane na początku sesji europejskiej powinny przełożyć się na odreagowanie na EURJPY. Para znajduje się nieco powyżej dolnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie dziennym. Dzisiaj notowania po raz kolejny powróciły powyżej poziomu 100 jenów za euro. Wyjście powyżej wczorajszego maksimum dziennego na poziomie 100,26 z technicznego punktu widzenia otworzy drogę do dalszego umocnienie euro.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl