Trwa ładowanie...
dhpcypa
zatrudnienie
14-06-2007 12:50

Szansą są elastyczne formy zatrudnienia

Nowe kraje Unii Europejskiej powinny częściej korzystać z elastycznych form zatrudnienia - uważają specjaliści rynku pracy. Tymczasem w nowych krajach Unii z tej formy zatrudnienia korzysta od 17 do 20 procent pracowników najemnych. W krajach starej Unii jest ich o dwa, trzy razy więcej. W nowych, w tym w Polsce, przeważa sztywny czas pracy.

dhpcypa
dhpcypa

_ To nie jest korzystne dla gospodarki _ - uważa profesor Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W Niemczech stosowany jest na przykład tak zwany job sharing. Polega on na tym, że dwóch lub więcej pracowników wspólnie obsadza jedno stanowisko pracy. W przypadku urlopu lub choroby jednego z nich, nie ma problemu z zastępstwem. W krajach starej Unii często stosowane jest zatrudnianie na pół etatu, by zmniejszyć bezrobocie.

Także profesor Helena Strzemińska z Instytutu podkreśla, że wprowadzanie elastycznych form czasu pracy przyczynia się do obniżenia kosztów i poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw. Ekspert rynku pracy Ryszard Boni dodaje, że współczesna gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna. Wprowadzanie elastycznych form czasu pracy jest więc koniecznością.

O organizacji czasu pracy dyskutują uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa